Scenariusz zajęć hospitowanych

Scenariusz zajęć hospitowanych
Scenariusz zajęć hospitowanych
Prowadząca: Anna Kłeczek
Data: 09.11.2021
Grupa: 6 latki „Kotki”
Temat zajęcia: Zamek czarnoksiężnika
Cel ogólny:
- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia
Cele szczegółowe:
- rozwija umiejętność liczenia
-doskonali percepcję wzrokową
- doskonali słuch fonemowy
- doskonali sprawność manualną
- rozwija sprawność dużej motoryki
- doskonali umiejętność słuchania poleceń
- kształtuje umiejętność wyczekiwania na swoją kolej
- rozwija umiejętność formułowania wypowiedzi słownych
- kształtuje umiejętność wyciszania się i relaksacji
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową
Metody:
-Oglądowa-pokaz, obserwacja,
- Słowne- rozmowa, objaśnienia
- Czynna- metoda zadań
-Elementy metod aktywnych (kodowanie, Metoda Ruchu Rozwijającego, metoda Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej)
Formy:
- indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
magnetofon z nagraniem walca wiedeńskiego A. Sztaby, ilustracje postaci bajkowych, zamku, sylwety komnat, bramy, worek, latarki, ślady stóp, klucze do każdego dziecka, klamerki, litery z figurami dla każdego dziecka, tacki, koraliki, gumki, mata do kodowania, strzałki, kubeczki, bum bum rurki, tabliczki z liczmanami, strój czarodziejki
Przebieg zajęć:
Dzień dobry dzieci, przybywam do Was z krainy bajek, w której bardzo źle się dzieje. W tej krainie panuje sprytny i przebiegły czarnoksiężnik, który za pomocą złych czarów i eliksiru wymieszał bajki, a ich postacie uwięził w zamku. Potrzeba śmiałków, aby pokonać złego czarnoksiężnika i rozwiązać zagadki, jakie kryje wnętrze zamku.
Prawidłowe rozwiązanie zagadek sprawi, że wrócą oni do swoich bajek i tym samym odmienią złe czary czarnoksiężnika.
Czy pomożemy dzieci odwrócić czary złego maga?
Przed nami brama, aby ją otworzyć, trzeba użyć dużo siły.
Dzieci dobierają się w pary, jedno dziecko przytwierdza się mocno rękami do podłogi-jest bramą, drugie dziecko próbuje je przesunąć.
Dzieci otwierają bramę. W sali-zamku dzieci odnajdują worek (z latarkami), oraz tajemniczy napis- ZAMKOWY KOD.
„Kierunek drogi wskażą ślady te, które cyfry ukrywają swe. Dzieci przy pomocy latarek przechodzą po śladach, a następnie odszukują kluczy. Ale są różne, który jest właściwy do których drzwi, zaraz się przekonamy. Na ścianie wiszą zagadki (komnaty), pod nimi umieszczone są postacie z bajek. Dzieci wskazują właściwy klucz, a następnie rozwiązują zagadkę. „Drodzy chłopcy i dziewczęta, kto tę baśń pamięta. Z jej treści możemy dowiedzieć się, że kłamstwo jest bardzo złe”. (Pinokio). Biedny Pinokio, nie odrobił dziś lekcji z matematyki. Czy pomożemy mu. Dzieci otrzymują tabliczki z zabawkami.
Przeliczają elementy oraz zaznaczają klamerką znak > < oraz =.
Dzieci „otwierają” prawidłowym kluczem kolejną komnatę. Tym razem mają rozszyfrować hasło-klucz (kod literowy utworzony z figur l-trójkąt, a-kółko, m-kwadrat, p-prostokąt, a-kółko.), które jest rozwiązaniem kolejnej zagadki. Dzieci odczytują hasło lampa. Nauczyciel-wróżka czyta zagadkę „Gdy potarł lampę zakurzoną, od razu miał rzecz wymarzoną”. Alladyn ma jeszcze jeden problem, chce obdarować swoją ukochaną Jasminę koralami. Ma ich tylko 6. Dzieci nawlekają na gumkę 6 koralików. Ile musi dobrać, żeby mieć ich 10. Dzieci dobierają, dopełniają do 10.
Dzieci dopasowują klucz do kolejnej kłódki. Zadanie dla dzieci to 4 puzzle (oznaczone sylabami) pod którymi ukryty jest królewicz z bajki. Postać ta musi się uwolnić z komnaty, aby spotkać się ze swoją (królewną), która uwięziona jest (w komnacie 4). Królewicz nie wie jak dojść do komnaty królewny, aby ominąć pułapki. Rysuje więc plan-mapę.
Przed dziećmi znajduje się mata do kodowania. Dzieci mają za zadanie ustawić trasę kubeczkami, omijając przeszkody. Książę wyszedł z komnaty, ale musi jeszcze pokonać jedną przeszkodę schody. Schody są tak wąskie i zniszczone, pełno w nich szczelin, pajęczyn. Dzieci pokonują tor przeszkód (schylają się pod pajęczyną- przechodzą przez obręcz), przeskakują przez zniszczone schody-przeskok przez płotek, przechodzą przez wąski korytarz- przejście po linie).
Ale słychać melodię (nauczyciel puszcza walc wiedeński).To królewna nuci melodię walca wiedeńskiego. Dzieci dopasowują klucz do drzwi. Udało się ostatnia komnata została otworzona. Królewna jest szczęśliwa, że spotkała swego księcia. Ale królewicz, ma jeszcze jeden problem. Chce zatańczyć
z królewną, ale myli kroki i nie potrafi odtworzyć rytmu tańca, który kiedyś tańczył z księżniczką. Zadaniem dzieci jest zagranie na rurkach rytmu w kole. Dzieci rozwiązały wszystkie zagadki. Za pomocą czarów, czyli masażu przyjaźni na plecach kolegi, zły czarnoksiężnik zostaje pokonany i znika na zawsze, a postacie bajkowe wracają do swoich bajek. „Masażykowe czary już działają i postacie do bajek swych wracają”. Niech znika moc czarnoksiężnika.
Czarodziejka gratuluje dzieciom za odwagę i rozwiązanie zadań.
Żegna się z dziećmi i obdarowuje dzieci uśmiechami.