Scenariusz zajęć hospitowanych: „Jestem przyjacielem przyrody”
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Grupa wiekowa: 4-latki
Tematyka kompleksowa: Jestem przyjacielem przyrody - powietrze bez śmieci.
Temat obserwowanej formy: Kształtowanie postaw odpowiedzialności za stan najbliższego środowiska- zanieczyszczenia i ochrona powietrza z jednoczesnym wdrażaniem dzieci do poszanowania wszelkich form życia. (rozmowa połączona z doświadczeniem nauczyciela)
Cel główny:
- kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych
- rozumienie konieczności przestrzegania zasad ochrony przyrody
- wzbogacanie słownika czynnego dzieci
Cele operacyjne:
Dziecko:
- próbuje odpowiedzieć na pytanie co to jest ekologia
- rozumie potrzebę segregowania odpadów
- wie, w jaki sposób ludzie zanieczyszczają Ziemię
- zaspokaja naturalną ciekawość otaczającym światem
- rozwija koncentrację uwagi i umiejętność uważnego słuchania podczas pokazu nauczyciela
- rozwija umiejętność dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych
- poznaje znaczenie słowa smog i dowiaduje się, jak on powstaje
- rozumie, że oddychanie skażonym powietrzem może mieć tragiczne skutki dla zdrowia
- podaje propozycje działań człowieka zmniejszających zagrożenie smogiem
- wie, jakie warunki potrzebne są do rozwoju zwierząt i wzrostu roślin
- ma poczucie współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i wie, jakie działania podejmować żeby ratować Ziemię
- wyraża własne przeżycia, doznania, emocje, uczucia w swobodnych wypowiedziach
- wie, że należy podnieść rękę, aby coś powiedzieć; cierpliwie czeka na swoją kolej
Metody:
- oglądowa: pokaz nauczyciela, ilustracja
- czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających
- słowna: rozmowa, objaśnienie
Formy:
- zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracje segregacji śmieci; plakat zanieczyszczenia powietrza; śmieci - papier, butelki, worki foliowe, słoik; balony (dla każdego dziecka); akwarium z domkiem z klocków w środku; zwierzęta, rośliny, komin, samochód resorowy; lód suchy lub zapalniczka i papier, woda; maseczka; suszarka; obrazki: samochód, tramwaj, komin dymiący, komin z filtrem; wysypisko śmieci, pojemniki na odpady, stary piec, piec ekologiczny; obrazek słońca i smutnej chmurki dla każdego dziecka; odznaki „Przyjaciel przyrody”
Literatura: Program edukacji zintegrowanej dla dzieci w wieku przedszkolnym „Radość odkrywania- pasja tworzenia” M. Czekała, D. Szadkowska, J. Urbaniak; Bliżej Przedszkola 3.174/2016; zasoby internetu
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie pani wicedyrektor i przybyłego gościa.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć swobodną rozmową na temat świata, w którym żyjemy i odpadów, jakie nas otaczają. Na dywanie rozrzucone odpady.
3. Ilustracje pojemników o odpowiednich kolorach. Dzieci segregują śmieci do odpowiednich pojemników.
4. Nauczyciel bierze papier, folie, nakrętki i wkłada je do jednego pojemnika. Pyta dzieci: Czy można spalić te śmieci? Jak myślicie? Co dzieje się z powietrzem gdybyśmy spalili te śmieci?
5. Zabawa z balonem - sprawdzanie czy powietrze istnieje. Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku balon do nadmuchania. Dzieci próbują wtłoczyć buzią powietrze w balon. Nauczyciel w tym czasie mówi, że powietrze naprawdę istnieje i że bez powietrza nie moglibyśmy żyć. Wykonanie wdechu nosem.
6. Zaproszenie dzieci na krótką bajkę o pewnym domu, rodzinie, zwierzętach i smogu. Nauczyciel opowiada oraz robi doświadczenie z suchym lodem (lub podpalonym papierem- tworzy dym w akwarium), mówi o bezpieczeństwie i o tym, że dzieci nie podpalają same papieru.
7. Rozmowa na temat smogu. Dzieci dostrzegają związek przyczyna - skutek np. dymiące kominy, samochody, piece= smog. Wspólnie zastanawiają się, jak zwalczyć smog. Nauczyciel pokazuje maseczkę, jaką należy nosić, gdy będzie dużo smogu.