Scenariusz zajęć Idzie jesień... przez las, park

Scenariusz zajęć Idzie jesień... przez las, park
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz ten świetnie sprawdzi się dla podopiecznych w wieku 4/5 lat

 

Nasi najmniejsi pogłębią swoją wiedzę na temat zmian w naturze podczas jesienni, wzbogaca wiedzę na temat środowiska oraz  uwrażliwią się na piękno natury

Cele operacyjne (dziecko):

  • wymienia kilka charakterystycznych oznak jesieni,
  • rozwija słownictwo oraz narządy zmysłów w trakcie prowadzonych zabaw,
  • uważnie słucha treści zagadek i próbuje na nie odpowiedzieć,
  • odróżnia zdanie prawdziwe od zdania fałszywego,
  • umie wskazać obrazek przedstawiający aktualną porę roku, miesiąc, dzień i aktualną pogodę,
  • rozpoznaje kolory jesienne i wykorzystuje je w pracy plastycznej,
  • prawidłowo używa pomocy plastycznych,
  • nazywa zwierzęta mieszkające w lesie (dzik, niedźwiedź, dzięcioł, sowa, wilk, lis, jeleń, sarna, jeż, wiewiórka, zając),
  • rozpoznaje dźwięki wydawane przez zwierzęta leśne (np. niedźwiedź, dzięcioł, sowa, wilk),
  • potrafi segregować przedmioty ze względu na ich wygląd,
  • wie, jak wyglądają dary lasu: kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy i rozpoznaje je dotykiem,
  • uczy się śpiewać piosenkę „Idzie jesień poprzez świat” K. Gowik,
  • wykonuje pracę plastyczną „Szal dla Pani Jesień”.

Metody:

  • słowna, praktyczna, oglądowa

Formy pracy:

  • z całą grupą, indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

  • pojemniki plastikowe z zagadkami, koszyk, listki z bibuły lub kolorowego papieru, treść zagadek o tematyce jesiennej, odtwarzacz CD, płyta CD, utwory Vivaldiego, stój Pani Jesieni, walizka z zawartością (różne przedmioty), arkusze szarego papieru, taśma malarska, kredki, kleje w sztyfcie, szalik, dary jesieni (liście, kasztany, żołędzie, szyszki, owoce drzew itp.), tablica, mazaki, obrazki przedstawiające miesiące, pory roku, pogodę, dni tygodnia, liście z gałązką, dźwięki zwierząt, plansza lasu, obrazki zwierząt leśnych, szablony z figurami geometrycznymi (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt), farby, medal „Przyjaciel lasu”.

 

Przebieg zajęć:

 

1. „Gimnastyka to zabawa, ...” – ćwiczenia poranne.

 

Gimnastyka to zabawa,

to dla dzieci fajna sprawa,

ręce w górę, w przód i w bok,

dwa podskoki, przysiad, hop.

Ref. Głowa, ramiona,

kolana, pięty (3x),

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

oczy, uszy, usta, nos.

 

2. Nauczyciel przedstawia dzieciom obrazki przedstawiające zjawiska atmosferyczne.

  • Pyta dzieci: Jaka jest pogoda? Prosi dzieci, aby wyjrzały za okno i wybrane dziecko przykleja prawidłowy obrazek na tablicy pogodowej. Następnie ustalają aktualną porę roku i przyczepiają do tablicy. Utrwalają również miesiące i dzień tygodnia.

 

 

 

3. Powitanie dzieci przez P. Jesień — segregacja darów jesieni.

  • Troje dzieci jest poproszonych o zrobienie porządku w koszyku (kasztany, żołędzie, jarzębina). W międzyczasie dzieci rozpoznają i nazywają owoce drzew oraz drzewa, z jakich pochodzą. Szukają odpowiednich liści na stroju P. Jesień.

 

4. „Prawda czy fałsz” – zabawa ruchowa.

  • P. Jesień pyta dzieci czy wiedzą, co dzieje się w przyrodzie podczas tej pory roku, która właśnie nastała i zaprasza do ruchowej zabawy. Dzieci stoją w rozsypce lub w kole. Jeśli wypowiedziane przez prowadzącą zdanie będzie fałszywe, dzieci tupią, a jeśli prawdziwe klaszczą w dłonie (dwa razy).

 

- Jesień to pyszna sałatka.
- Jesień to pora roku po lecie. + (przypomnienie nazw pór roku)
- Jesienią liście zmieniają barwę i usychają. + (przypomnienie jesiennych barw)
- Grzyby rosną na plaży. – (zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo zbierania grzybów
trujących)
- Jesienią wiewiórki rozdają orzeszki przedszkolakom. –
- Jesienią niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów. + (przypomnienie nazw
odlatujących ptaków)
- Jesienią można ulepić ze śniegu dużego bałwana. –
- Jesienią chodzimy ubrani w strój kąpielowy. – (rozmowa nt zdrowych nawyków,

Twoje uwagi i pomysły

Tagi