Scenariusz zajęć Idzie zima ze śniegiem

Scenariusz zajęć Idzie zima ze śniegiem
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz idealnie nada się do grup 4-5 latki

 

Cel ogólne scenariusza:

- poznawanie nowych technik malarskich,

- rozwijanie zainteresowania otaczającym światem,

- rozwijanie umiejętności wypowiadania się przesz sztuki plastyczne.

Cele operacyjne (dziecko)

  • poznaje nowe techniki malarskie,
  • poprawnie buduje zdania i wypowiada się na określony temat,
  • rozwija swoją twórczą wyobraźnię,
  • słucha utworu muzycznego i literackiego w skupieniu,
  • określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody,
  • ilustruje ruchem tekst,
  • potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, słownej i plastycznej,
  • bierze aktywny udział w zabawach,
  • koncentruje się na wykonywanych zadaniach,
  • wykonuje pracę plastyczną „Zimowy krajobraz” z różnych materiałów.

 

Metody:

  • słowna
  • praktyczna
  • oglądowa
  • ruchowa (elementy metody W. Sherborne)

 

Formy pracy:

  • indywidualna,
  • zespołowa
  • zbiorowa

 

 

Środki dydaktyczne:

  • nagrania fragmentów muzyki: A. Vivaldiego „Cztery pory roku” – Zima, odtwarzacz CD, płyty CD, wiersz „Kolorowy śnieg”, śnieżynki do ewaluacji, kartki z bloku technicznego, woda, pędzel i farby plakatowe, ilustracje z krajobrazem zimowym, klej stolarski, mydło w płynie, folia bąbelkowa, drewniane spinacze do bielizny, suche liście, cukier puder, białe kartki xero, płytki szklane, wkłady do długopisów, patyki, obrazek przedstawiający oszronione okno, sylaby do hasła „zimowy malarz”.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Przywitanie dzieci zabawą muzyczno – ruchową „Przymarzanie”.

 

Dzieci – bałwanki stoją parami, poruszając się przy muzyce, gestykulują i recytują:

 

Idzie zima, idzie już, idzie tęgi, tęgi mróz

Śnieżek sypie wokół nas, zatańcz ze mną chociaż raz.

Raz i dwa i trzy (klaskanie) przymarzamy my

(dotykają się określonymi częściami ciała i tańczą).

 

2. Ćwiczenia poranne – zestaw nr 14 (przewodnik cz. 2, s. 129) przy fragmentach muzyki: A. Vivaldiego „Cztery pory roku” – Zima.

 

  • Zabawa orientacyjno-porządkowa - Taniec śnieżynek na wietrze.
  • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Pada śnieg.
  • Ćwiczenie mięśni nóg i brzucha – Chodzimy po głębokim śniegu.
  • Ćwiczenie tułowia – Lepimy bałwanka.
  • Podskoki – Cieszymy się z naszego bałwanka.
  • Marsz po obwodzie koła – Zima, zima biała do nas zawitała.

 

3. Słuchanie wiersza „Kolorowy śnieg” W. Faber.

 

Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,

że śnieg powinien być kolorowy?

albo zielony, albo czerwony, liliowy albo beż.

Śnieg ten lepiłoby się wspaniale,

a bałwan biały nie byłby, ale

albo zielony, albo czerwony,

liliowy albo beż.

Śnieżki tak samo w zimowej porze

byłyby wtedy w jakimś kolorze:

albo zielone, albo czerwone, liliowe albo beż.

Bardzo kolory by się przydały,

a tu tymczasem wciąż pada biały,

biały bielutki, miękki mięciutki,

świeży, świeżutki śnieg.

 

 

  • Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza. Podają różnice między treścią wiersza a zjawiskami atmosferycznymi, które charakteryzują obecną porę roku w oparciu o ilustracje zimowe i doświadczenia dzieci.

 

 

4. Nauka piosenki „Zima” J. Kucharczyk.

 

5. Dzieci rozwiązują zagadkę

 

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi