Scenariusz zajęć indywidualnych

Zalecenia: terapia ukierunkowana na rozwijanie kompetencji społeczno- emocjonalnych, pomocy
w nawiązywaniu relacji, komunikowania potrzeb, utrzymywaniu kontaktu z dziećmi, umiejętności wspólnej zabawy z innymi dziećmi; zajęcia ćwiczące koncentrację uwagi, umiejętność podejmowania decyzji i dokonywania wyboru.
Temat zajęć:
Zajęcia rozwojowe
Czas trwania:
45-60 minut
Dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony:
dzieci w wieku 5-6 lat
Cel zajęć:
- rozwijanie kompetencji społeczno- emocjonalnych, ćwiczenia koncentracji uwagi, pamięci.
Metoda prowadzenia zajęć:
- terapeutyczna
Forma prowadzenia zajęć:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- gry i publikacje
Opis / przebieg zajęć:
Scenariusz przykładowych zajęć indywidualnych z dzieckiem:
Terapia indywidualna dziecka w zakresie stymulowania rozwoju poznawczego:
– Gra „Sokole Oko” – ćwiczenia koncentracji, spostrzegawczości, pamięci,
– PUS-y – ćwiczenia koncentracji „Skoncentruj się”. Wyd. Epideixis.
Kształtowanie umiejętności emocjonalno-społecznych:
– historyjki społeczne – do ułożenia i do opowiedzenia, „Uczę się rozumieć innych. Historyjki mentalistyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu”. Wyd. Harmonia.
– rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, „Uczę się rozumieć innych. Mówienie
i myślenie”. Wyd. Harmonia.
– „Kłopoty Tymona. Historyjki społeczne o tym, jak się zachować w różnych sytuacjach życia codziennego.” Magdalena Gut. Wyd. Harmonia
– „Góra uczuć”. Gra terapeutyczno-edukacyjna. Wyd. Heim.
Terapeuta stara się przygotować kilka pozycji ćwiczeniowych. Natomiast tempo i indywidualna praca dziecka zweryfikują możliwości czasowe wykonania wszystkich zadań podczas jednego spotkania.
Autor scenariusza:
Magdalena Kołodziejska, psycholog przedszkolny