Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (metoda sylabowa)
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Temat: Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu metodą sylabową – wyrazy jednosylabowe (sylaba zamknięta)
Cel ogólny:
- doskonalenie umiejętności czytania i pisania
- ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej
Forma terapii: indywidualna
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przebieg zajęć:
1. „Memory’’ obrazkowe
Cel: usprawnianie pamięci wzrokowej
Przebieg: Odszukaj identyczne pary obrazków.
Pomoce: Obrazki przedstawiające nazwy zwierząt i przedmiotów (wyrazy jednosylabowe – kot, rak, mysz, lis, ser, but, noc, dom itp.)
2. Loteryjka obrazkowo-wyrazowa
Cel: ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej (sylabowej)
Przebieg: Nazwij obrazki, podziel wyrazy na sylaby, utwórz podpisy z sylab (wyrazy wielosylabowe zbudowane z sylab otwartych typu: ce-bu-la, ka-ru-ze-la, cze-ko-la-da, lo-ko-mo-ty-wa, o-ku-la-ry, pi-ra-mi-da, ka-la-re-pa)
Pomoce: Obrazki, sylaby z których powstaną podpisy pod obrazkami
3. Loteryjka obrazkowa
Cel: ćwiczenia analizy słuchowej-sylabowej
Przebieg: Nazwij obrazki, pogrupuj je według ilości sylab. Wybierz te, które są jednosylabowe.
Pomoce: Obrazki (wyrazy 1,2,3,4 -sylabowe).
4. Wyszukiwanka
Cel: ćwiczenia analizy słuchowej i wzrokowej
Przebieg: Wyszukaj na ilustracji i pokoloruj przedmioty, zwierzęta, których nazwy są jednosylabowe ( jeż, kot, mak, ser, lis, dom, dach, rak, but, nos)
Pomoce: Ilustracja ze szczegółami
5. Uzupełnianka
Cel: ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej , wzrokowej
Przebieg: Do podanych w kratkach liter dopisz sylaby, a otrzymasz nazwy przedmiotów przedstawionych na obrazkach.
Pomoce: Karta pracy 1. 1)
6. Uzupełnianka
Cel: ćwiczenia w pisaniu
Przebieg: Podpisz obrazki wyrazami
Pomoce: Karta pracy 2. (obrazki: but, dom, ser, rak, kot, lis, nos, mak)
7. Loteryjka
Cel: ćwiczenia w czytaniu
Przebieg: Wyszukaj w loteryjce i skreśl wyraz który podam.
Pomoce: Loteryjka wyrazowa:
rak / las / sok
sos / bar / rok
los / ser / bat
8. „Detektyw”
Cel: usprawnianie pamięci wzrokowej
Przebieg: Zapamiętaj obrazki w takiej kolejności jakiej ułożyłam, powiedz co się zmieniło?
Pomoce: Do wykorzystania obrazki z memory.
9. „Szyfrowanka”
Cele:
- ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej
- ćwiczenia w pisaniu
Przebieg: Sprawdź, jakie wyrazy zaszyfrowałam?
Pomoce: Karta pracy 3.
Literatura pomocnicza:
1. 1. Grabałowska K., Jastrząb J., Mickiewicz J., Wojak M.,- Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu . Poradnik metodyczny do terapii dzieci dyslektycznych, Toruń 1996, s. 114