Scenariusz zajęć matematycznych dla 3 latków

Scenariusz zajęć matematycznych dla 3 latków
Oceń

 

Temat kompleksowy:  Jesienny las

Temat zajęcia:  Grzyby

Prowadzący: Joanna Cybula

 

Cel główny:

·       wdrażanie do uważnego słuchania tekstu,

·       rozwijanie zdolności matematycznych,

·       doskonalenie sprawności manualnych,

 

Cele operacyjne:

dziecko:

·       uważnie słucha wiersza,

  • rozpoznaje i nazywa grzyby,
  • rozróżnia grzyby jadalne (borowik) i trujące (muchomor),
  • liczy poprawnie w zakresie 3,
  • ustala wynik odejmowania, działając na konkretach w zakresie 3,
  • uczestniczy w zabawie ruchowej,
  • koloruje zachowując kontur obrazka,
  • prawidłowo posługuje się klejem,
  • uczestniczy w zabawie ruchowej.

 

Metody: oglądowa, słowna, czynna

Formy organizacyjne: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

  • pacynka krasnala,
  •  koszyk,
  • grzyby ( 2 borowiki, 1 muchomor),
  • kartka z obrazkiem koszyczka,
  • papierowe grzyby  - 2 borowiki, 1 muchomor dla każdego dziecka,
  • kredki

 

 

Przebieg zajęć

  1. Zabawa na powitanie – przywitanie dzieci piosenką

 

„Wszyscy są witam Was,

zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś ty,

raz ,dwa, trzy.”

 

  1. Oglądanie ilustracji grzybów

Dzieci siedzą na dywanie N. pokazuje im ilustracje grzybów: borowik, muchomor. Dzieci nazywają grzyby. N. mówi: To są grzyby, grzyby stanowią pożywienie dla ludzi i zwierząt. Są grzyby jadalne i trujące. Borowiki to grzyby jadalne i ludzie mogą je zbierać w lesie i jeść. Muchomory są trujące nie wolno ich zbierać i jeść. Niektóre muchomory są zjadane przez zwierzęta więc będąc w lesie nie wolno ich niszczyć.

 

3.  Słuchanie wiersza I. Landau "Grzyby"

N. wykorzystując pacynkę krasnala  i koszyk z grzybami recytując ilustruje treść wiersza.

 

Liczy, liczy  krasnoludek   

 wszystkie grzybki                                              

Potem znowu krasnoludek

liczy:

trzy wesołe grzybki:                                                         

ten jest pierwszy,

mój jest pierwszy,                                                       

ten jest drugi,     

mój jest drugi,

a trzeci jest brzydki.                                                     

 trzeci będzie niczyj!

 

Włożył grzybki do koszyka

i zaniósł je mamie. Będą dzisiaj na kolacje

dwa grzyby w śmietanie.

 

4.  Omawianie treści wiersza

N. zadaje pytania do treści wiersza:

O czym opowiadał wiersz?

Ile grzybów znalazł krasnal?

Ile grzybów zabrał krasnal?

Ile grzybów zostawił?

Wybrane dzieci liczą wszystkie grzyby, następnie odkładają jeden i przeliczają ile zostawił

 

5.  Zabawa ruchowa z elementem równowagi "Grzybki"

Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na hasło N.: "zbieram grzybki", zatrzymują się i stają na jednej nodze. Starają się tak długo utrzymać równowagę aż do momentu, gdy N. dotknie je w ramię. Kiedy wszystkie grzybki zostaną zebrane zabawa rozpoczyna się na nowo.

 

6.  Praca przy stoliczkach

Dzieci siadają przy stolikach N. rozdaje im kartki z konturem koszyczka i omawia zadanie: Proszę pokolorować koszyczek a następnie wybrać z przygotowanych grzybów 2 borowiki i wkleić do koszyczka i jednego muchomora, którego przyklejamy obok kosza. Na środku stolika wykłada grzybki - po 1 muchomorze i 2 borowiki dla każdego dziecka. Dzieci kolorują koszyczek a następnie wybierają spośród przygotowanych grzybów 2 borowiki, które wklejają do koszyczka i 1 muchomora, którego przyklejają obok kosza.

 

7.  Zakończenie zajęć

N. sprawdza i podpisuje wykonane prace. Chwali dzieci za prawidłowe wykonanie zadania i wiesza prace na wystawie.

 

Opracowała: Joanna Cybula

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi