Scenariusz zajęć Moja droga do przedszkola

Scenariusz zajęć Moja droga do przedszkola
4.5
2 oceny
Oceń

Scenariusz idealnie nada się dla grup 4 i 5 latków 

Dzieciaki poznają rodzaje znaków drogowych, potrafią je rozróżnić i nazwać

Cele ogólne:

  • rozwijanie umiejętności odróżniania różnego rodzaju znaków drogowych: ostrzegawczych, zakazu, nakazu i informacyjnych,
  • poznawanie znaków drogowych i bezpiecznego zachowania się na drodze.

 

Cele operacyjne (dziecko):

  • rozpoznaje i nazywa wybrane znaki drogowe,
  • wie, jakie jest znaczenie znaków drogowych,
  • zna zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i stosuje tą wiedzę w praktyce,
  • wykonuje pracę przestrzenną wykrając znak drogowy,
  • segreguje przedmioty ze względu na ich kształt,
  • rozwija umiejętności odwzorowywania,
  • potrafi wyszukać obrazki ze wskazanym znakiem drogowym,
  • utrwala wygląd figur geometrycznych: koła, trójkąta i kwadratu,
  • rozwija sprawność manualną,
  • wyrabia nawyk bezpiecznego posługiwania się nożyczkami i wykałaczkami,
  • dba o estetykę miejsca podczas pracy,
  • przelicza elementy w dostępnym dla siebie zakresie.

 

Metody:

  • słowna, 
  • praktyczna, 
  • oglądowa

 

 

Formy pracy:

  • z całą grupą, indywidualna

 

 

Środki dydaktyczne:

  • różne znaki drogowe do zabawy ruchowej, ilustracja przedstawiająca różne znaki drogowe, bristol, wykałaczki, nożyczki, plastelina, korki/nakrętki plastikowe, klej, kredki, taśma, klocki drewniane, płyta CD z piosenką „Ruch uliczny” J. Kucharczyk, odtwarzacz CD, znaki drogowe - puzzle, duże przejście dla pieszych, sygnalizator świetlny, etykiety z nazwami znaków, obrazki przedstawiające przejście dla pieszych, pisaki, karty pracy.

 

 

Przebieg zajęć:

 

 

1. „Powitanie” – zabawa ruchowa

dzieci stoją ustawione pod szafą i robią do środka po 3 kroki, które:

  • potrafią bezpiecznie bawić się na huśtawce,
  • wiedzą, jak wygląda przejście dla pieszych,
  • wiedzą, co oznacza zielony kolor sygnalizatora,
  • widziały policjanta,
  • jadą z rodzicem samochodem do przedszkola,
  • wiedzą, co to jest rondo,
  • widziały znak drogowy.

 

2. Dzieci odgadują zagadkę:

Stoją przy drodze na jednej nodze,

każdemu kierowcy ku przestrodze.

Obrazki na nich rozmaite,

czyta kierowca zamiast liter. (znak drogowy)

 

 

3. Wiersz „Znaki drogowe” S. Kustosz

  • N. czyta wiersz, przy każdej zwrotce pokazuje obrazek z danym rodzajem znaku, pyta dzieci jaki to może być znak. Rozmawia z dziećmi na temat znaków danego rodzaju, np. Gdzie możemy spotkać znaki drogowe? Komu są potrzebne znaki drogowe? Dlaczego?

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi