Scenariusz zajęć na Andrzejki

Scenariusz zajęć na Andrzejki
5.0
2 oceny
Oceń

SCENARIUSZ  ZABAW ANDRZEJKOWYCH

„HOKUS-POKUS, MARY-DARY. NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY!”

Andrzejki obchodzimy 30 Listopada 

CELE OGÓLNE:

  • Kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych
  • Zapoznanie dzieci z elementami obrzędowości ludowej- wróżby andrzejkowe
  • Wytworzenie miłej i radosnej atmosfery

 

 

CELE OPERACYJNE:

DZIECKO:

  • Zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe
  • Bierze czynny udział w zabawach

 

 

METODY:

  • słowne, praktyczne, 

 

 

FORMY:

  • indywidualna, zbiorowa

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

pendrive z muzyką, opowiadanie M. Ledwoń, papierowe serca z imionami, worek z atrybutami zawodów, kubeczki, moneta, obrączka, liść laurowy, chusteczka, pierścionek, bilet, obrazki kwiatów, obrazki do wróżby z symbolami, miska, grosik, butelka

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

  • Powitanie piosenką „Piosenka o powitaniu”

 

Ustawienie w kole. W trakcie trwania zwrotki cztery kroki do przodu i powrót/cztery kroki w tył, ręce splecione za plecami. 

Refren:
Serdecznie witam- ukłon
O zdrowie pytam- salutujemy
Mnóstwo śmiechu i radości- pajacyk machający rękoma
Będzie gdy przywitam gości- obrót dookoła swojej osi i podawanie ręki
Będzie gdy przywitam gości- noga w tył, ukłon z prawej, ukłon z lewej strony

 

 

Wysłuchanie opowiadania Magdaleny Ledwoń „Andrzejki”.

 

  • Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.

 

Zaproszenie dzieci do udziału w andrzejkowych wróżbach:

 

Andrzejkowe wyścigi butów

 

  • Każdy uczestnik zabawy ściąga buty i zabiera jeden z nich ze sobą. Tworzymy kolejkę i zaczynamy wyścig od jednego, skrajnego końca sali do drugiego. Ostatnia osoba z kolejki przybiega na początek, kładzie swój but w ustawionym rzędzie i posuwa się do tyłu. Zabawa trwa do momentu postawienia ostatniego buta, który zmieści się w rzędzie. Osoba, która jako ostatnia położyła but, będzie mogła liczyć na to, że spełnią się jej marzenia

 

Serduszko

 

  • Potrzebne będą dwa duże serduszka z papieru. Na nich wypisujemy dowolne imiona. Na jednym sercu mają być to imiona męskie, natomiast na drugim – imiona żeńskie. Robimy to w sposób nieuporządkowany tak, aby serce było zapełnione różnymi imionami. Dziecko bierze do ręki szpilkę już igłę (warto zadbać o duży rozmiar igły, aby dziecko nie zrobiły sobie krzywdy niewielkim elementem), po czym wbija ją w dowolne miejsce na sercu. To imię, które zostanie przebite, będzie oznaczało imię przyszłego męża/żony dziecka. 

 

„Zawód w przyszłości”

– dzieci siedzą w kole. Gdy gra muzyka, podają sobie worek z atrybutami. Na przerwę w muzyce, dziecko, które trzyma worek w rękach, losuje z niego jeden atrybut i zastanawia się, jaki zawód, może on oznaczać.

 

  • książka- pisarz
  • jabłko- ogrodnik- ogrodniczka
  • grzebień- fryzjer- fryzjerka
  • mapa- podróżnik- podróżniczka
  • mikrofon- piosenkarz- piosenkarka
  • hełm- strażak
  • statek- marynarz
  • but- szewc
  • metr krawiecki- krawcowa, krawiec
  • klocek- budowniczy
  • samolot- pilot
  • gwiazda- aktor- aktorka,
  • łyżka – kucharka

 

Krótka przerwa taneczna pomiędzy wróżbami do znanych dzieciom piosenek „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Kaczuchy”.

 

Tajemnicze kubeczki

- Pod siedmioma kubeczkami znajdują się różne przedmioty, wybierz jeden kubeczek a ja przepowiem ci co czeka cię w najbliższej przyszłości (po wybraniu przez jedną osobę, kubeczki należy przestawić)

  • moneta — dużo pieniędzy
  • pierścionek — powodzenie u chłopców (dziewczyn)
  • liść laurowy — sława
  • bilet — daleka, ciekawa podróż
  • obrączka — piękny ślub
  • chusteczka — częste przeziębienia.

(pomoce: 7 kubeczków, moneta, pierścionek, liść laurowy, bilet, obrączka, chusteczka)

 

 

Wróżba „SYMBOLE”

Twoje uwagi i pomysły

Tagi