Scenariusz zajęć na Dzień Pluszowego Misia

Jak co roku 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia.
Jest to świetny pomysł na spędzenie deszczowych jesiennych dni w przedszkolu
Cele ogólne:
- umożliwienie dzieciom przeżywania uroczystości przedszkolnej;
- aktywne włączanie dzieci do przygotowania i uatrakcyjniania wspólnego świętowania;
- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat;
- integracja dzieci przedszkolnych
Cele operacyjne:
- dzieci znają historię powstania Święta Pluszowego Misia;
- potrafią uważnie słuchać czytany tekst;
- potrafi opowiedzieć na zadany temat;
- integrują się ze sobą (dzieci młodsze ze starszymi);
- potrafią aktywnie się włączać do zabawy w zespole;
- zna wybrane piosenki i wiersze o misiach
Metody:
- słowna (pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);
- oglądowa (ilustracje, bajka)
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Misie – pluszaki, historii powstania pluszowego misia, obrazki przedstawiające misie, wiersz pt. „Miś idzie do przedszkola”, Z. Bronikowskiej, kuchenna rękawica, wykałaczki, puzzle obrazkowe, koc, płyty CD z utworami piosenek "Pluszowy miś", "Jadą, jadą misie", „Gummi miś”, bajki Miś Koralgol”, „Miś Uszatek”, „Miś Yogi”, sylwety misiów.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Idą misie do przedszkola”
- Dzieci maszerują razem z misiem po sali w różnych kierunkach. Na hasło „deszczyk” - chowają się w przedszkolu (wyznaczone miejsce). Na hasło „idziemy do przedszkola” - ponownie maszerują w różnych kierunkach.
2. Wiersz Z. Bronikowskiej pt. „Miś idzie do przedszkola”
- wyjaśnienie dzieciom, dlaczego przyniosły dzisiaj swoje misie do przedszkola.
Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola,
tak jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
„Po co pójdziesz tam?”
– „Będę bawił się wesoło
i nie będę sam”.
„Gdy tak prosisz, to już chyba zabiorę cię dziś”.
– I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś.
3. Opowieść nauczyciela o historii powstania pluszowego misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
4. Pogadanka z dziećmi na temat wysłuchanej historii.
5. „Oto mój miś”
- Prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci.
- Krótkie opowiadanie dzieci o swoich misiach.