Scenariusz zajęć o jesiennej pogodzie

Scenariusz zajęć o jesiennej pogodzie
3.4
5 ocen
Oceń

 

TEMAT KOMPLEKSOWY: ”Jesienna pogoda”.


TEMAT DNIA: ”Deszczowe zabawy”.

 

CEL OGÓLNY: Rozwijanie kompetencji matematycznych dzieci przy użyciu tablicy multimedialnej. Rozbudzanie zainteresowań światem przyrody.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko...

 

- słucha uważnie wiersza i wypowiada się na temat jego treści;

- wystukuje usłyszany rytm;

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;

- aktywnie uczestniczy w zabawach rozwijających koordynację wzrokowo – ruchową;

- działa na zbiorach w sytuacji zadaniowej;

- liczy przedmioty  posługując się liczebnikami porządkowymi;

- dobiera garderobę stosownie do pogody;

- odczytuje informację zapisaną w formie symbolicznej;

- łączy obiekty w pary;

- ustala wynik dodawania i odejmowani w sytuacji zadaniowej;

- rozwija myślenie przyczynowo- skutkowe;

- ilustruje tekst za pomocą ruchu dłoni we wodzie ;

- pracuje na tablicy multimedialnej

 

FORMY PRACY: indywidualna, binarna, z całą grupą

 

METODY PRACY: podająca, pokazu, praktycznego działania

 

POMOCE DYDAKTYCZNE: tekst wiersza, dwie parasolki (mała, duża),chusta animacyjna, szarfy, miseczki z wodą, sylwety parasoli , papierowe krople deszczu,kart pracy na tablicę multimedialną ( „Dwa parasole”,”Chmury deszczowe i zapowiadające pogodę”,”Kolorowe krople deszczu”) gry dydaktyczne firmy „Juka”( „Sznur z bielizną” i „Ubrania odpowiednie do pogody”), rękawiczki , skarpetki, kartoniki przedstawiające krople deszczu w różnym ułożeniu, uśmiechnięta i smutna kropelka deszczu

 

Przebieg zajęć

 

1. Powitanie.

 

2. Słuchanie wiersza H. Bechlerowej pt. „Parasole”.

 

„Na ulicy pod drzewami

 parasole dwa.

Pod tym dużym idzie mama,

Pod tym małym- ja.

Idę z mama. Idę słucham,

Mama słucha też,

jak z drzewami o czymś szepcze

rozgadany deszcz.

Szepcze cicho , to znów głośniej

w rynny dzwoni, gra

i wesoło stuka , puka

w parasole dwa”.

3. Rozmowa na temat wiersza.

- pod czym idą mama i córka?

- czym różnią się parasole?

- co robi deszcz?

 

Prezentacja dwóch parasoli : małego i dużego.

- z kim i jak mógł szeptać deszcz?

Wystukiwanie rytmów( rozmowy) na parasolach:nauczyciel wystukuje na dużym parasolu a wybrane dziecko powtarza rytm na małym parasolu.

 

4.”Dwa parasole”- karta pracy na tablicy multimedialnej.

Na tablicy przedstawione są dwa parasole i krople deszczu nad nimi. Nauczyciel opowiada  Na  pierwszy parasol spadło 5 kropli deszczu  ,a na drugi o dwie krople więcej .Zadaniem dzieci jest połączenie liniami odpowiednią ilość kropli z danym  parasolem .

 

5.Zabawa ruchowa „Złap parę”.

 

6. „Parasole"- zabawa rozwijająca kompetencje matematyczne.

Dzieci dobrane w pary dostają po dwie sylwety parasoli; duży i mały. Jedno dziecko z pary układa nad dużym  parasolem podaną przez nauczyciela ilość kropli a drugie dziecko układa to samą liczbę kropli nad swoim małym parasolem. Instrukcja nauczyciela zmienia się np. ułóż o dwie krople więcej, lub o jedna kroplę mniej itp.

 

7. „Deszczyk pada , słońce świeci” - zabawa ruchowa z chusta animacyjną.

 

8. Chmury deszczowe i zapowiadające pogodę- karta pracy na tablicy multimedialnej.

 

9.”Skąd się bierze deszcz”- zabawa rytmiczna z wykorzystaniem wody w misce.

 

10.”Problem Agnieszki”- zabawa dydaktyczna. W dwóch pudełkach nauczyciel przynosi rękawiczki i skarpetki .Dzieci poprzez  dobieranie w pary  ( bez liczenia) stwierdzają ,w który pudełku było więcej rzeczy.

 

11. „Sznur z bielizną”- zabawa dydaktyczna na tablicy multimedialnej . Wyszukiwanie wśród ubrań( rękawiczki , skarpetki) i obuwia, par.

 

12.”Zabawne kropelki”- zabawa ruchowa z elementem orientacyjno- porządkowym.

Dzieci biegają po sali w rytm muzyki , na umówione hasło zatrzymują się i ustawiają  zgodnie z wcześniej umówionym kodem ( dwie krople- tworzą pary; krople w kółku- tworzą koło; krople w rzędach- tworzą dwa rzędy itp)

 

13. „Co by było gdyby..........”- zabawa słowna. Burza mózgów na temat co by było gdyby:

- ciągle padał deszcz; - deszcz był kolorowy;- z nieba spadały kostki czekolady;- - nigdy nie świeciło słońce.

 

14.”Kolorowe krople deszczu”-karta pracy na tablicy multimedialnej.

Na karcie, w dwóch rzędach przedstawione są krople deszczu. Dzieci zastanawiają się jak bez przeliczenia stwierdzić , w którym rzędzie jest więcej kropli. Dochodzą do wniosku , że można połączyć je w pary. Po połączeni , kolorują krople według instrukcji nauczyciela np. drugą krople pokoloruj na czerwono; piątą na żółtą i itp.

 

15.”Ubrania według pogody” – gra dydaktyczna na tablicy multimedialnej na zakończenie i podsumowanie zajęć.

 

16 Ewaluacja zajęć – wybór uśmiechniętej kropelki , gdy zajęcia się podobały lub smutnej , gdy nie podobały się.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi