Scenariusz zajęć o kosmosie dla 5 latków
Scenariusz ten ma na celu wzbogacenie wiadomości na temat Układu Słonecznego. Stwarzanie warunków do różnorodnej działalności dziecka. Wdrażanie do współdziałania w grupie.
Idealnie nada się Światowy Dzień Kosmosu, który obchodzimy 21.05
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Poznajemy tajemnice nieba.”
TEMAT DNIA: ”Kosmiczna podróż.”
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
-wie, jak zbudowany jest Układ Słoneczny
- zna rolę i pozycję Słońca
- wymienia charakterystyczne cechy planet krążących wokół Słońca
- składa obrazek w całość
- układa wyraz z rozsypanki literowej
- układa zdanie z rozsypanki wyrazowej
- sprawnie liczy obiekty
- wyszukuje określony napis wśród innych
-opowiada historyjkę na podstawie ilustracji
- świadomie i aktywnie słucha muzyki
- bierze udział w ćwiczeniach ortofonicznych
- współdziała z innymi
-dąży do wykonania zadania
METODY PRACY: słowna, poglądowa,praktyczna
FORMY PRACY: zbiorowa,indywidualna,grupowa
POMOCE DYDAKTYCZNE: tekst zagadki, koperty z zadaniami,ilustracje planet,
kartoniki z literami, cyframi, nazwy planet, gwiazdki, papier kolorowy, płyta cd, magnetofon, ilustracje do historyjki,rozsypanka wyrazowa,dmuchane mobile planet, układ słoneczny
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie”Kosmiczny uścisk przyjaźni”.
2.Wprowadzenie do tematu;rozwiązanie zagadki , której hasło to RAKIETA.
3.Zabawa ruchowo- naśladowcza z elementami ćwiczeń ortofonicznych „Start rakiety”.
Dzieci „ubierają się „ w skafandry kosmiczne , wchodzą do rakiety( siad skrzyżny ,ramiona w górę ) , odliczają od 10 – 1 i startują z szumem – szuuuuuu......)
4.Zabawa dydaktyczna „Lot rakietą wokół Słońca”, odkrywanie kolejnych planet;rozwiązywanie zadań.
* MERCURY(najmniejsza i położona najbliżej Słońca, jedna półkula jest ciągle oświetlona przez słońce)
- składanie z części obrazka (koperta nr 1)
Na obrazku przedstawiony jest kosmonauta.
* WENUS( jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim po Słońcu i Księżycu-nazywana gwiazdą pasterzy;otoczona gruba warstwą chmur, wybuchają tam ciągle burze, bez przerwy błyska i jest .b. gorąco)
- układanie nazwy planety „WENUS” z rozsypanki literowej ( koperta nr2)
*ZIEMIA ( jest jedynym miejscem we wszechświecie ,w którym występuje życie)
- opowiadanie historyjki na podstawie ilustracji; układanie ilustracji zgodnie z kolejnością zdarzeń
(koperta nr3)
*MARS( barwa rdzawo- czerwona, oddychanie jest niemożliwe, nie ma wody, wszystko tam jest gigantyczne)
- układanie zdania z rozsypanki wyrazowej DROGA PLANETY TO ORBITA.
wyjaśnienie pojęcia orbita ( koperta nr4)
*JOWISZ( największa planeta w Układzie Słonecznym tak wielka, że zmieściły by się tam wszystkie planety)
- liczenie gwiazdek w czterech zbiorach ( kopertach), podawanie odpowiedniej liczby gwiazdek; tworzenie gwiazdozbiorów o różnych kształtach na arkuszach granatowego papieru- dzieci układają różne kształty i nadają swojemu dziełu nazwę ( koperta nr5)
* SATURN (charakterystyczną cechą są pierścienie składające się głównie z lodu i odłamków skalnych)
- kolorowanie odpowiedniej planety( koperta nr6)
Na ilustracji przedstawiony jest Układ Słoneczny, zadaniem jest odnalezienie planety Saturn i pokolorowanie jej.
*URAN (turkusowa barwa, w składzie ma skruszony lód i zamarzniętą wodę)
- improwizacja ruchowa do utworu Trevora Rabina „The Lunch” (koperta nr7)
* NEPTUN( najdalej oddalona od Słońca, brat bliźniak Uranu, wieją tam wielkie wiatry)
- przeliczanie wszystkich planet, odczytywanie globalne nazw,utrwalenie nazw planet i kolejności ich występowania.
Zabawa z dmuchanym mobilami wybrane dzieci są planetami i krążą wokół Słońca po orbitach,
5. Powrót rakietą na Ziemię. Masaż relaksacyjny” Kosmita”
6. Ewaluacja zajęcia.
