Scenariusz zajęć o książkach w grupie 6 latków

Scenariusz zajęć o książkach w grupie 6 latków
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz zajęć pt. Gdzie mieszkają książki? Do wykorzystania w grupie 6-latków

Czas trwania:

45 min.

 

Grupa:

6 latki

 

Cele ogólne:

 

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na dany temat
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
- rozwijanie wyobraźni u dzieci
-kształtowanie umiejętności radzenia sobie z przegraną

 

Cele szczegółowe:


- poznanie rożnych gatunków książek
- poznanie książek w wersji elektronicznej ,,audiobook”, ,,e-book”
- określenie różnic i podobieństw między książkami
- utrwalenie pojęć związanych z wielkością przedmiotów (mały, duży, średni, większy, najmniejszy, największy)
- rozwiązanie zagadki słownej dotyczącej książki
- identyfikowanie i porównywanie poznanych liter
- dokonywanie analizy sylabowej wyrazów
- rozwijanie percepcji wzrokowo-ruchowej
- usprawnienie dużej motoryki  poprzez zabawy ruchowe
- poznanie nowych pojęć ,,księgarnia”, ,,biblioteka”, ,,antykwariat”
- doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10 i wyżej
- rozpoznawanie i nazywanie cyfr w zakresie 10
- rozwijanie umiejętności szybkiego reagowania na określony sygnał

 

Metody pracy:


- podająca
- eksponująca
- praktycznego działania
- ruchowa

Formy pracy:


- indywidualna
- grupowa
- zespołowa

 

Pomoce dydaktyczne:


- książki różnej wielkości i objętości, płyta CD z utworem ,,Taniec przyklejaniec”, plecak, list, zagadka słowna, literkowe ślady, tamburyn, sylabowe rozsypanki wyrazów: księgarnia, biblioteka, antykwariat,
obrazki książek elektronicznych( audiobook, e-book), woreczki,  zadania matematyczne, kartoniki z cyframi od 1-10, napisy: TAK, NIE

 

Przebieg zajęć:


1. ,,Taniec przyklejaniec”
- zabawa powitalna, integrująca grupę. Dzieci w kole witają się różnymi częściami ciała.

2. ,, Ślady prowadzące do…”- zabawa tropiąca wprowadzająca w temat zajęć. Dzieci podążają literowymi śladami, wybrzmiewając zapisane na nich literki.  Docierają do plecaka, aby otworzyć jego zawartość rozwiązują zagadkę:
,,Choć nie ma zamka ani kluczy
Często otwierasz ją i zamykasz.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
Wierszyków, bajek i opowieści”  (książka)

Po odgadnięciu zagadki, jedno z dzieci otwiera plecak i wyjmuje z niego książki. Wspólne oglądanie książek. Próba odpowiedzi na pytania:
- O czym są książki?
- Czym różnią się od siebie książki?
- Czy książki są do siebie podobne?
- Czy dzieci lubią oglądać bądź czytać książki?
Dzieci wypowiadają się na powyższe pytania, próbują określić różnice i podobieństwa danej  książki.


3. ,,Prośba książeczki”
- odczytanie treści listu znajdującego się w plecaku, rozbudzanie wyobraźni dzieci:

Drogie dzieci!

Piszę do Was bo tylko Wy możecie nam pomóc. Złośliwy chochlik zrobił nam strasznego psikusa. W  domkach w którym mieszkają książki zrobił straszny bałagan, pomóżcie proszę ustawić książki na właściwych półeczkach.  Aby dojść do  pierwszego miejsca idźcie według wystukiwanego dźwięku.

Powodzenia
Książka


4. ,,Idź jak mówię…”-  zabawa ruchowa, ćwicząca szybką reakcję na zmianę wygrywanego dźwięku tamburyna. Dzieci chodzą na różne sposoby słuchając rytmu tamburyna:
- na paluszkach
- na piętach
- wysoko podnosząc kolana
- podskakując
- na czworaka

5. ,,W księgarni”- zabawa dydaktyczna, dzieci tworzą z pomieszanych sylab wyraz księ-gar-nia.
Wspólne wyjaśnienie poznanego pojęcia. Następnie segregowanie książek na półkach:
-od najmniejszej do największej
-od największej do najmniejszej

Twoje uwagi i pomysły

Tagi