Przedszkolak w Unii Europejskiej - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Przedszkolak w Unii Europejskiej.
Komentarze (0)
Cele operacyjne (dziecko):
- Zna wybrane państwa należące do Unii Europejskiej
- zna symbole Unii Europejskiej
- umie pokolorować flagę Unii Europejskiej
- potrafi wymienić czym jest Unia Europejska
- zna charakterystyczne formy powitania w wybranych krajach
Formy pracy:
- praca w grupie,
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- symbole Unii Europejskiej,
- flagi krajów Unii Europejskiej,
- rozsypanka literowa,
- produkty do koreczków (sery, winogrona, oliwki, papryka, owoce morza)
Przebieg zajęć:
1.Gra dramowa - podróż samolotem
Nauczyciel mówi: W dniu dzisiejszym wybieramy się w niezwykłą podróż po Europie, którą będziemy odbywać samolotem. Słuchajcie uważnie i zachowujcie się jak podróżnicy. Naśladujcie ruchami i gestami to, co mówię. Wsiadamy do samolotu,zapinamy pas, odpalamy silnik. Samolot zaraz wystartuje i "przeniesie nas" do różnych krajów. Chcemy poznać ludzi w tych krajach, szczególną uwagę zwrócimy na rytuały powitalne. Samolot podnosi się wolno, kołysze się. Spoglądamy w dół, widzimy coraz mniejszych ludzi, domy, samochody. Płyniemy ponad polami, łąkami, lasami i górami, nagle wyłania się pod nami jakiś kraj. Samolot obniża lot i ląduje w pierwszym miejscu (w różnych miejscach sali rozwieszone są duże arkusze papieru z wypisanymi na nich nazwami państw, przy których dzieci zatrzymują się)
Włochy
W pobliżu naszego miejsca lądowania leży mała miejscowość, której mieszkańcy właśnie świętują. Udajemy się tam i pozdrawiamy się "Bon giorno" oraz ujmujemy dłoń partnera między swoje dłonie. Wykonujemy taniec przy włoskiej melodii, wymieniamy charakterystyczne potrawy (pizza, spaghetti).
Hiszpania
Samolot ląduje w pięknej stolicy Hiszpanii - Madrycie. Wszyscy witają się słowami "Buenos dias" oraz całują w oba policzki trzymając ręce na ramionach partnera. Chłopcy zamieniają się w torreadorów, dziewczynki w seniority tańczymy na corridzie.
Francja
O mały włos zahaczylibyśmy o wieżę Eiffla. Wylądowaliśmy tuż pod Paryżem w Ogrodach Wersalskich. Wszystkim spotkanym mówimy "Bon jour", a młodym "Salut". Tańczymy Kankana, śpiewamy piosenkę Panie Janie na głosy wspólnie z rodzicami.
Naszą podróż kończymy w Polsce, w której czujemy się najlepiej w myśl przysłowia Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Spotkanym ludziom mówimy "Cześć" i przybijamy "piątkę!
2. Rozmowa na temat Unii Europejskiej
Nauczyciel informuje dzieci, że państwa, które "odwiedzili" należą do Unii Europejskiej. Razem jest ich 15. Następnie pyta - Co to jest Unia Europejska? Dzieci podają swoje pomysły - burza mózgów. Nauczyciel zbiera informacje od uczniów, następnie podsumowuje: Unia Europejska jest to związek piętnastu państw europejskich, które postanowiły ściśle ze sobą współpracować budując dobrobyt i bezpieczeństwo.
3. Rozwiązywanie krzyżówki o Unii Europejskiej z rozsypanki literowej. Odczytanie hasła „euro” waluta UE.
4. Omówienie flagi
Dzieci próbują wyjaśnić w oparciu o własne informacje wygląd flagi Unii Europejskiej, w szczególności liczbę gwiazd i sposób ich ułożenia. Następnie nauczyciel opowiada o unijnej fladze. Flaga UE to dwanaście złotych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim tle. Symbolizują one jedność społeczności europejskiej. Liczba gwiazd jest niezmienna i ma symbolizować doskonałość, pełnię i harmonię.
5.Dzieci wspólnie z rodzicami wykonują koreczki z produktów charakterystycznych dla Francji, Hiszpanii, Włoch, Polski, zajadają spaghetti.
Autor: Aneta Porębska