Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 5-latków
Temat kompleksowy: Zabawy na jesienne słoty.
Temat zajęcia: Jesienne zadania dla dzieci i rodziców do rozwiązywania
Prowadzący: Joanna Cybula
Cel główny:
· Integracja rodziców i dzieci ze środowiskiem przedszkolnym,
· Utrwalenie wiadomości dotyczących jesieni jako pory roku,
Cele operacyjne:
dziecko potrafi:
o. fizyczny
– porusza się przy muzyce i do muzyki,
- inscenizuje ruchem treść piosenki,
- prawidłowo trzyma i posługuje się kredką, nożyczkami, klejem,
o. emocjonalny
- czerpie radość z śpiewania piosenki, recytowania wiersza,
- przeżywa radość ze wspólnej zabawy z rodzicami w przedszkolu,
- wyraża swoje emocje, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu,
- dba o estetykę podczas wykonywania pracy,
o. społeczny
-współdziała z rówieśnikami i dorosłymi w grupie,
- respektuje prawa i obowiązki panujące w grupie,
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych,
o. poznawczy
– rozwiązuje zagadki słowne,
- prawidłowo posługuje się liczebnikami porządkowymi,
- dopasowuje owoce do drzew,
- klasyfikuje dary jesieni, tworzy zbiory,
- podaje prawidłową ilość sylab w wyrazie,
- wie jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy,
- przelicza w zakresie 5 na konkretach,
- układa figury z kasztanów,
Metody: oglądowa, słowna, czynna, praktycznego działania
Formy organizacyjne: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: kotyliony z obrazkiem zwierząt (lis, wiewiórka, niedźwiedź, jeż);
stoliki oznaczone emblematami zwierząt; obrazki przedstawiające owoce drzew: kasztan, jarzębina, żołądź, noski, jabłko oraz podpisane ilustracje drzew; obrazki przedstawiające owoce i warzywa oraz 2 koszyki; ilustracje przedstawiające zwierzęta żyjące w lesie (wilk, niedźwiedź, jeleń, sowa, jeż); obrazki przedstawiające zwierzęta (kot, krowa, słoń, owca, lew, kura, krokodyl); koła wycięte z papieru; ilustracje przedstawiające cykl jabłoni; ilustracje przedstawiające jeże; wycięte z papieru jabłka; kasztany; białe kartki; obrazki przedstawiające atrybuty 4 pór roku; ilustracje warzyw; pendrive z nagraniami piosenek, kolorowe brystole; krepa; zasuszone jesienne liście, kartki kolorowego papieru, kleje, nożyczki, szablony zwierząt; szary papier; naszyjniki z liściem z masy solnej; dyplomy; warzywa; owoce; chipsy z warzyw.
Przebieg zajęć
1. Czynności wstępne
Rodzice i dzieci losują z koszyka kotyliony z emblematami przedstawiającymi jeża, wiewiórkę, niedźwiedzia lub liska. Kotyliony przyklejone zostają do ubrań.
2. Powitanie rodziców piosenką „Idzie jesień”
Dzieci ustawione w półkolu na dywanie śpiewają piosenkę.
3. Zabawa integrująca na powitanie
- 1
- 2
- 3
- ...
- 5
- Następna strona