Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców: „Sałatka owocowa”
Cel:
- stwarzanie sytuacji do integracji rodziny z przedszkolem;
- poznanie dzieci i rodziców;
- przybliżenie rodzicom form pracy z dzieckiem;
- wdrażanie do wykonywania zadań;
- stwarzanie warunków do rozwijania zdrowych nawyków żywieniowych.
Dziecko:
- poznaj zalety jedzenia warzyw i owoców dla organizmu;
- zna pojęcie „witaminy” i potrafi je wymienić;
- potrafi przełamać własna niechęć do jedzenia niektórych pokarmów;
- współdziała z rodzicami w pracy i zabawie.
Rodzice:
- obserwuje swoje dziecko w trakcie pracy i zabawy w zespole;
- współdziała z nauczycielką w realizacji celów;
- poznaje metody pracy z dzieckiem w przedszkole.
Metody: czynna; słowna.
Formy pracy: z całą grupą; zespołowa.
Pomoce: ilustracje przedstawiające warzywa i owoce; naturalne warzywa, owoce; CD z piosenką „Owocowy rap”; emblematy z rysunkami owoców; skrzynka sensoryczna, szal, książka „Felek i Tola” Sylwi V- H.; Akcesoria do przygotowania sałatki: miseczki, podkładki, itp.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Chodźcie wszyscy tu do koła”.
2. Zapoznanie z pierwszą zwrotka piosenki „Owocowy rap”.
3. Zabawa „Zgadnij o czym będą zajęcia?” – Odgadnięcie tematu zajęcia.
4. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”.
5. Zabawa „Czarodziejski worek” (rozpoznawanie warzyw i owoców przy pomocy dotyku i smaku).
6. Odszukiwanie ilustracji przedstawiających rozpoznane warzywa i owoce; zapoznanie z ich wpływem na organizm człowieka oraz zawartymi w nich witaminami.
7. Zapoznanie z drugą zwrotką piosenki „Owocowy rap”.
8. Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem fragmentu opowiadania „Felek i Tola” Sylwi Vanden H. Zwrócenie uwagi na niepoprawne nawyki żywieniowe (wyklejanie postaci Toli – zajączka przygotowanymi plastrami warzyw).
9. Wspólne przygotowywanie sałatek (praca w 3 zespołach):
- wzmacniające włosy i paznokcie
- poprawiające wzrok
- poprawiające kondycję skóry i cery
10. Wspólna konsumpcja rodzajów sałatek.
11. Zabawa ruchowa ze śpiewem piosenki „Owocowy rap”.
Autor: Anna Mozga