Jesień w Polsce i we Włoszech - scenariusz zajęć otwartych w grupie 4 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Temat: "Jesień w Polsce i we Włoszech".
Komentarze (0)
Cel ogólny:
- Rozwijanie sprawności manualnej
- Poznawanie wyglądy i smaku owoców występujących w Polsce i we Włoszech (posługiwanie się określeniami dotyczącymi owoców; słodki, kwaśny, twardy, soczysty, itp.)
Cel szczegółowy:
Dziecko:
- wie, jaki smak (wygląd) ma wybrany owoc
- wie, jakie owoce rosną na drzewach w Polsce i we Włoszech
- potrafi wykonać wybraną pracę plastyczną
Metoda:
- pokaz, rozmowa, działanie praktyczne
Pomoce:
- plakietki z owocami dla dzieci i rodziców, owoce krajowe (jabłka, gruszki) i
owoce występujące we Włoszech (figi, pomarańcze, winogron), dwa drzewa (styropianowe), chusta animacyjna, kolorowa farba, masa słona, kolorowa bibułka, wykałaczki, 4-6 skakanek,
Przebieg:
1. Rozpoznawanie owoców dotykiem.
Nauczyciel pokazuje dzieciom owoce, które przyniósł w koszyku (jabłka, gruszki, figi, pomarańcze, winogron). Pyta dzieci o nazwę każdego nich następnie podaje każdemu z dzieci po kolei aby je obejrzały i próbują go opisać. Nauczyciel bierze po jednym owocu z każdego rodzaju wkłada do worka i dzieci kolejno jeszcze raz opisują owoc nie widząc go. Następnie n- el wyjmuje opisywany owoc i sprawdza razem z innymi dziećmi czy się zgadza.
2. Rozpoznawanie owoców po smaku
Nauczyciel wyjmuje wszystkie owoce na tace i obiera, dzieląc je na części. Zamyka oczy, bierze cząstkę do ust i określa głośno smak (słodki, soczysty, to na pewno gruszka), nazywa owoc. Chętne dzieci, po zasłonięciu oczu, robią to samo, starając się opisać i odgadnąć nazwę owocu.
3. Degustacja przygotowanych owoców przez dzieci i wszystkich rodziców.
4. Z jakiego kraju to owoc
Próby przyporządkowania owocu do kraju z jakiego pochodzi. Nauczyciel przygotowuje dwa koła (kosz włoski i kosz polski), będą to dwie ułożone skakanki, do których dzieci wkładają owoce uprzednio sprawdzając czy taki owoc znajduje się na obrazku przypiętym obok kosza ( porównywanie elementów).Owocami są rodzice z przypiętymi wcześniej emblematami wybranego owocu.
5. Zabawa do słów wiersza „Spacer” inscenizowana ruchem
6. Zabawa z chustom animacyjną „Owoce”
Zamieniają się miejscami wszystkie gruszki, (lub inne owoce). Osoby wywołane przechodzą pod chustą trzymaną przez rodziców i dzieci.
7. Prace plastyczne z rodzicami do wyboru
1i 2– gi stół. gąbki z nasączoną farbą do robienia owocowych pieczątek (jabłko-przekrojony owoc na pół, gruszka-przekrojony owoc na pół, winogron- pieczątki z korka od np. szampana) 3 i 4– ty stół. Kolorowa masa solna do modelowania wybranego owocu (ozdabianie wykonanych owoców listkiem)
8. Zakończenie prac i podziękowanie za udział w zajęciach
Autor: mgr Danuta Bielawiec