Scenariusz zajęć otwartych W krainie magicznego drzewa

Scenariusz idealny dla grup 6 latków, całość zajmuje około 30 minut.
Scenariusz kształtujący postawy szacunku u dzieci
Cele ogólne zajęć:
- rozwijanie umiejętności syntezy głoskowej wyrazów
- kształtowanie postawy szacunku wobec roślin i zwierząt
- doskonalenie umiejętności czytania z e zrozumieniem
- stosowanie w praktyce znaków matematycznych <,>,=
- rozwijanie wyobraźni
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
- wdrażanie do słuchania w skupieniu opowieści słownej
- ćwiczenie motoryki małej i dużej
- rozwijanie umiejętności manualnych- kreślenie wyrazów po śladzie, rysowanie
- tworzenie wspólnego plakatu według pomysłu dzieci
Metody pracy:
- słowne
- oglądowe
- czynne
- aktywizujące
Formy pracy:
- indywidualna
- zespołowa
- zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- plansza z tekstem do uzupełnienia, wyrazy,
- nagranie muzyki relaksacyjnej,
- kartki z przygotowanymi zadaniami matematycznymi, ołówki, koszyczek,
- kolorowe papierowe listki,
- karta pracy z wydrukowaną sylwetą drzewa oraz liniaturą ze wzorem napisu magia,
- dwa plakaty z narysowanymi sylwetami drzewa, kolorowe flamastry,
- tabliczki/kartki z literami m,a,g,i,a, magnesy,
- multimedialne obrazy drzewa różniące się między sobą.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Zaproszenie dzieci w podróż do Kraju Magicznego Drzewa.
2. Zabawa ruchowa- lecimy samolotem (naśladowcza).
- Nauczyciel zaprasza dzieci w podróż samolotem. Na początku poruszając się w jednym kierunku, dzieci wykonują dziesięć kroków, wysoko podnosząc kolana- wchodzenie po schodach samolotu. Teraz dzieci siadają w samolocie- kucają, a pilot uruchamia silnik- stukają dłońmi o podłogę, zwiększając stopniowo tempo. Samolot startuje- dzieci powoli podnoszą się i biegną po sali w jednym kierunku z rozłożonymi ramionami. Samolot skręca w prawo- przechylenie sylwetki w prawo, skręca w lewo- przechylenie sylwetki ciała w lewo, leci prosto i ląduje- dzieci przykucają i siadają w kręgu.
3. Słuchanie opowieści o magicznej krainie i jej mieszkańcach drzewianach.
Mieszkańcy Krainy Magicznego Drzewa to drzewianie. Bardzo szanują przyrodę- rośliny zwierzęta, wodę w rzekach i jeziorach, dbają o czystość wokół siebie i bardzo kochają drzewa. Są dla siebie mili, życzliwi, uśmiechnięci, zawsze gotowi, by pomagać innym. Dbają o ciszę, spokój i nigdzie się nie spieszą. W Magicznej Krainie pogoda jest zawsze bardzo dobra- świeci słońce, temperatura nie jest ani za wysoka, ani za niska, a nocami kropi deszcz, aby podlać rośliny. W sklepach i lokalach usługowych towary są zawsze dostępne, więc nie trzeba nic brać na zapas. Nie potrzebne są pieniądze, bo drzewianie płacą tam magicznymi słowami, które otrzymują codziennie po wykonaniu kilku prostych zadań. Drzewianie chętnie je wykonują, bo są ciekawe i dają im satysfakcję.
- Wyświetlenie na tablicy multimedialnej pierwszego obrazu drzewa- sam pień i gałęzie
- (LINK: https://eduwarszawa-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/jszendzielorz_eduwarszawa_pl/EUHHQ953JxhMlG5O1jDhAuABHNpDzFuzsSlF2kHNd-Qjqg?e=N9vtIU )
- Wcielenie się w rolę mieszkańców magicznej krainy i podjęcie decyzji o pomocy w wykonaniu ich codziennych zadań.
4. Uzupełnianie odczytywanego tekstu brakującymi wyrazami, zgodnie z zasłyszanym słowem (synteza głoskowa wyrazów).
- Nauczyciel rozdaje dzieciom wyrazy, następnie odczytuje tekst z lukami. W miejscach, gdzie brakuje tekstu głoskuje wyraz, a dziecko posiadające napis odpowiadający temu słowu, nakleja podpis w pustym polu.
- Tekst do uzupełnienia: