Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami w grupie dzieci 3-letnich

Wszystkie materiały w tej zakładce to teksty przesyłane przez osoby niezwiązane z Przedszkola.edu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prezentowane treści.
Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami w grupie dzieci 3-letnich
Oceń
Drukuj

Temat: „Pan Majewski miał trzy pieski” – zabawy matematyczne z wykorzystaniem ilustrowanych opowiadań

 

Cele ogólne:

 

  • przeliczanie elementów z zachowaniem zasad obowiązujących przy liczeniu,
  • wspomaganie zdolności do skupiania uwagi oraz zapamiętywania,
  • rozwijanie kompetencji językowych poprzez formułowanie dłuższych wypowiedzi.

 

Cele szczegółowe:
Dziecko:

 

  • potrafi liczyć w zakresie 0-3,
  • potrafi dopasować szczeniaczka do swojej  miseczki (klasyfikacja),
  • uważnie słucha poleceń i wykonuje je aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej

 

Metody pracy:

 

  •  słowna – rozmowa,
  •  oglądowa – pokaz obrazków – sylwet,
  •  czynna – zadania stawiane do wykonania.

 

Formy pracy:

 

  •  zbiorowa,
  •  indywidualna.

 

Pomoce dydaktyczne: wiersz „Trzy pieski”, miseczki,  sylweta drzewa, księżyc, słońce, obrazki pieski do przeliczania,  dywaniki,  kółka, figury geometryczne płyta CD, patyczki.


Przebieg zajęć:

 

1. Nauczyciel ilustruje wiersz „Trzy pieski”  na tablicy:

 

Pan Majewski miał trzy pieski: żółty, czerwony, niebieski;
Teraz policz ty, czy piesków było trzy?

 

Nauczyciel liczy pieski, dzieci otrzymują wzór prawidłowego liczenia /jeden gest, jeden liczebnik, jeden ruch ręką/.

Kiedy słonko rano wstanie,
Pieski jedzą swe śniadanie.
Każdy piesek miskę ma
Jeden, dwa, trzy…
Teraz policz ty, czy misek było trzy.


Nauczyciel przyczepia sylwety misek na tablicy, przelicza razem z dziećmi.

W budzie domek pieski miały,
Kiedy chciały, to tam spały.
Żółty piesek poszedł spać,
reszta chciała w piłkę grać.
Teraz policz ty, czy grały piłki trzy?


Jednego pieska chowamy i przeliczamy razem z dziećmi.
 
Obok budy drzewo rośnie,
Pieski skaczą tam radośnie.
Teraz policz ty, czy skaczą pieski trzy?


Kolejna próba przeliczania

Jest już wieczór, księżyc świeci,
Czas spać pieski, czas spać dzieci.
Teraz policz ty, czy śpią pieski trzy?  
 

Kolejna próba przeliczania. Nauczyciel ponownie czyta a dzieci samodzielnie układają elementy.

 

2. „Pieski na spacer – pieski do domu”-  zabawa ruchowa: zabawa polega na policzeniu ile piesków jest w domku.

 

Na dywanie rozłożone są dywaniki a na nich krążki. Pieski biegają po podwórku, na hasło Wracamy do domków, zatrzymują się i szukają miejsca dla siebie. Gdy już stoją, przeliczają ile ich jest.

3. Buda dla pieska – układanie wg wzoru.


Na dywanikach dzieci wyjmują figury geometryczne, mówią co z tego można ułożyć, potem układają wg wzoru budę dla pieska.

4. Liczymy  kostki .


Rodzice trzymają patyczki – kostki, zadaniem dziecka jest ułożyć tyle kostek ile zostało wymienione.

5. Wspólny taniec dzieci z rodzicami „Rączki”.

 

 

Autor: Alicja Lange

Skomentuj

Skomentuj jako pierwszy!

Tagi