Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
PROWADZONYCH METODĄ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE
Komentarze (0)
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
PROWADZONYCH METODĄ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE
Temat: Z rodzicami wspólnie się bawimy !
Grupa: dzieci 5-letnie
Miejsce: sala przedszkolna
Cel ogólny:
- odczuwanie radości ze wspólnych ćwiczeń z rodzicami,
- promowanie zdrowego stylu życia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna własne ciało,
- ma zaufanie do samego siebie i do rodzica,
- jest sprawne fizycznie.
Przebieg zajęć:
1. „Powitanka” – rodzice wraz z dziećmi tworzą koło na dywanie w kolejności: dorosły, dziecko, dorosły, dziecko, itd.
Nauczyciel wita się z grupą różnymi częściami ciała ,np. „Witamy się
głowami”. Wszyscy odpowiadają „Witamy” i poruszają głowami. Następnie nauczyciel wymienia kolejne części ciała.
2. „Kołyska” – dziecko siedzi na podłodze między nogami rodzica. Rodzic kołysze się z dzieckiem na boki (podpiera je kolanami, udami i ramionami). Dziecko śpiewa piosenkę na powitanie:
„Witaj mamo/tato, witaj mamo/tato!
Jak się masz, jak się masz?
Bardzo Ciebie kocham, bardzo Ciebie kocham,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.”
Następnie rodzic śpiewa ten sam tekst wstawiając w miejsce słowa mamo/ tato – imię dziecka.
3. „Czy mamy …?”- wszyscy tworzą koło. Nogi ułożone w siadzie skrzyżnym.
Nauczyciel podaje nazwy różnych części ciała, a zadaniem dzieci i rodziców jest wydanie nimi dźwięku lub ich dotknięcie.
Np. nauczyciel mówi „czy mamy ręce?” – wszyscy klaszczą, „czy mamy kolana?” – masują kolana, „czy mamy stopy?” – stukają stopami o podłogę, itd.
4. „Jedzie, jedzie pan”- tradycyjna zabawa do rymowanki. Dziecko siedzi na kolanach rodzica, który potrząsa nogami zgodnie ze słowami rymowanki:
„Jedzie, jedzie pan,
Na koniku sam,
A za panem chłop,
Na koniku hop hop hop.
Piaski, piaski, piaski,
Kamienie, kamienie, kamienie,
Rów i buch!”
5. „Jazda na koniu”- rodzic przyjmuje pozycję na czworakach, dziecko kładzie mu się na plecach chwytając rękoma za szyję. Rodzic porusza się powoli starając się przewieźć dziecko.
6. „Turlaj”- najpierw rodzic turla dziecko, a następnie dziecko stara się przeturlać rodzica. Ważne by podłoże było przyjemne, niezbyt zimne.
7. „Kładka”- rodzic zamienia się w kładkę. Dziecko stara się przejść po rodzicu delikatnie stawiając stopy. Rodzic asekuruje dziecko.
8. „Idziemy razem”- rodzic stoi, a dziecko wspina się na jego stopy. Razem powoli przemieszczają się po sali trzymając się za ręce. Następnie dziecko wspina się po rodzicu i opiera nogi na udach rodzica. Ponownie starają się przemieścić po sali.
9. „Tunel” - dorosły przyjmuje pozycję na czworakach, a dziecko wędruje przechodząc przez rozmaite wolne miejsca stworzone przez ciało rodzica. Rodzic może ułatwiać lub utrudniać zadanie dziecku,
np. uginając ręce w łokciach.
10. „Wielki tunel”- zabawa grupowa: wszyscy rodzice tworzą długi tunel stojąc w rozkroku jeden za drugim, dzieci przechodzą pod tunelem na czworakach, a w drugiej turze czołgając się.
11. „Paczka”- dziecko siedzi skulone, mocno „zamknięte w sobie”, rodzic stara się je otworzyć.
12. „Masażyk” - dziecko leży przodem na wygodnym podłożu, rodzic masuje mu plecy analogicznie do wypowiadanych słów wierszyka. Następnie zamieniają się rolami.