Scenariusz zajęć prozdrowotnych w grupie 5 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Zajęcia prozdrowotne z wykorzystaniem piosenki "Witaminki dla misia".
Komentarze (0)
CELE OGÓLNE:
- Rozwijanie umiejętności swobodnego formułowania wypowiedzi, myślenia logicznego i twórczego
- Wyrażanie swoich przeżyć, uczuć i emocji w różnych formach działalności (słownej, ruchowej i plastycznej)
CELE OPERACYJNE:
- Dziecko rozumie konieczność jedzenia warzyw i owoców
- Dziecko odczuwa radość z udziału we wspólnej zabawie
POMOCE: piosenka, napis na tablicy, nagranie pedagogiki zabawy, plakietki z wybranymi owocami i warzywami
PRZEBIEG:
Przywitanie „Chodźmy i utwórzmy krąg” (do melodii Klanzy)
Chodźmy i utwórzmy krąg
Niech powstanie łańcuch rąk
Witam was, witam was
Na zabawę nadszedł czas.
Teraz podskocz, tra – la - la.
Klaśnij w dłonie raz i dwa.
Witam was, witam was
Na zabawę nadszedł czas.
Globalne odczytania hasła. Wypowiedzi dzieci na temat hasła. Próby odgadnięcia, z jakiej piosenki pochodzi hasło.
„Wszystko zjemy, co jest zdrowe,
Gotowane i surowe”
„Sałatka owocowo - warzywna” - (rozdajemy dzieciom plakietki, z owocami i warzywami wymienionymi w piosence).
Osoba prowadząca wymienia konkretne owoce lub warzywa. Dzieci mające plakietkę z tym owocem, warzywem biegają w środku koła do piosenki. Kiedy piosenka zostaje przerwana (koniec zwrotki), dzieci biegające w środku zamieniają się miejscami.
„Minki” – ćwiczenie aparatu artykulacyjnego.
Robienie min, jak po jedzeniu różnych owoców, np. słodkich , kwaśnych, gorzkich.
Zabawy przy piosence „ Witaminki dla misia”
Dzieci stoją w kole i śpiewają piosenkę. Wybrane dziecko jest misiem. W trakcie zabawy dzieci mając plakietkę z tym owocem lub warzywem kolejno wymieniane w piosence podchodzą do misia tańcząc z nim w kole.
1. Usiądź misiu przy stoliczku,
Zobacz co jest w tym koszyczku:
Ananasek ma czuprynkę,
A cytrynka kwaśną minkę,
Mandarynka się uśmiecha.
Będziesz misiu miał uciechę.
2. Dzisiaj jemy witaminki,
chociaż kuszą nas landrynki.
Kalafiorek, kalarepkę
I fasolkę i marchewkę.
I buraczki spróbujemy.
Co jest zdrowe, przecież wiemy!
3. Usiadł misiu przy stoliczku.
Nie grymasi dzisiaj wcale.
Zjada dziś wszystkie dania
Które dziś zrobiła Hania.
Wie, co dobre jest i zdrowe,
Żeby rosnąć, nie chorować.
4. Soczki, zupki i surówki
wiodą dzisiaj prym na stole.
Wszystko zjemy, co jest zdrowe,
Gotowane i surowe.
Potem troszkę się zdrzemniemy,
Bo gdy śpimy, to rośniemy.
Sł: A. Datko – Łoza
Muz: M. Wojciechowska - Paszczak
Zakończenie zajęć – dzieci dokańczają zdanie „W dzisiejszym zajęciu najbardziej podobało mi się ...”
Pląs „Wszystkim pięknie dziękujemy” (nagranie Klanzy)
Autor: mgr Beata Zeidler