Scenariusz zajęć przedszkolnych - Rozumiem pieniądze

Scenariusz zajęć przedszkolnych - Rozumiem pieniądze
5.0
3 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć przedszkolnych przygotowany przez Wydawnictwo Diagram.

Zajęcia można poprowadzić w grupie 5-6-latków

Temat:

Rozumiem pieniądze

 

Grupa:

Dzieci w wieku 5-6 lat

 

Cele:

 

Cel główny:

  • zaznajomienie dzieci z koncepcją pieniędzy i ich wartością

 

Cele szczegółowe (dziecko):

 

  • rozumie ogólnie, czym są pieniądze i na czym polega inflacja,
  • słucha treści książki „Bajka o inflacji” i potrafi wypowiedzieć się na jej temat,
  • zna zabezpieczenia stosowane na banknotach,
  • potrafi odróżnić, czym jest produkt, a czym usługa,
  • rozumie, czym różni się banknot od monety i odróżnia nominały,
  • tworzy pracę plastyczną dotyczącą oszczędzania.

Metody pracy:

  • słowne (czytanie bajki, rozmowa, instrukcje i objaśnienia),
  • oglądowe (obserwacja i pokaz),
  • praktycznego działania (ćwiczenia, zadania stawiane dziecku).

 

 

Formy pracy:

  • indywidualna,
  • zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:

  • książka „Bajka inflacji” wyd. Diagram
  • materiały do druku (dołączone)
  • gazetki sklepowe zawierające zabawki
  • kartki, nożyczki, kleje, kredki


Przebieg zajęć:

 

1. Wprowadzenie do zajęć poprzez odgadywanie zagadek:

  • Co to jest? –PIENIĄDZE

Papierowe pięćdziesiątki,
dwudziestki i setki.
Metalowe dwójki, piątki
prosto z portmonetki.

  • Co do siebie pasuje? Segregujemy na kategorie: banknoty/monety (Materiał do druku)
  • Co do siebie pasuje? Segregujemy na kategorie: złotówki/grosze (Materiał do druku)
2. Czytanie książki „Bajka o inflacji” Mai Dusik, wyd. Diagram.

Pytania:
  • Co chcieli kupić Ida i Ignacy?
  • Czy dzieci miały wystarczająco dużo pieniędzy w śwince skarbonce?
  • Co można zrobić, gdy ma się za mało pieniędzy?
  • Co pies Kery rozrzucał po ulicach osiedla?
  • Czy wszyscy się cieszyli z latających pieniędzy? Dlaczego ktoś się nie cieszył?
  • Kiedy pieniądze mają wartość?
  • Jak rozumiecie inflację?
3. To produkt czy usługa? (Materiał do druku)
  • Nauczyciel/ka prezentuje obrazki ukazujące zawody, a dzieci zgadują, czy jest to produkt, czy usługa.
4. Czytanie ciekawostek na końcu książki „Bajka o inflacji”
  • prezentujemy dzieciom prawdziwy banknot i każda może samodzielnie popatrzeć pod światło, aby odnaleźć ukryte obrazki.
5. Zgadujemy, co nie pasuje w danym wierszu i dlaczego (Materiał do druku)
6. Dzieci wykonują pracę dotyczącą oszczędzania „OSZCZĘDNOŚCIOMETR”
  • każde dziecko wycina sobie z gazetki sklepowej rzecz, na którą chciałoby oszczędzać,
  • obok przyklejonego produktu dzieci rysują coś, co przypomina termometr,
  • dzieci zabierają prace do domu, by móc zakolorować kawałek oszczędnościometru, gdy odłożą pewną sumę na zabawkę,

Załączniki:

Scenariusz zajęć+ materiały do druku

Opracowanie:

Wydawnictwo Diagram

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi