Scenariusz zajęć relaksacyjnych - W krainie zabawek

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Scenariusz zajęć relaksacyjnych - W krainie zabawek
2.0
1 ocena
Oceń
{

Scenariusz zajęć relaksacyjnych - W krainie zabawek

Temat: „W krainie zabawek”

Cel:


Dziecko


-potrafi miarowo oddychać;
-potrafi wyrażać i odczytywać stany emocjonalne w sposób nie werbalny;
-przestrzega reguł zabawy;
-ma poczucie wspólnoty grupowej ;
-potrafi się odprężyć i zrelaksować;

Pomoce:
różnokolorowe piórka, kolorowe kartki A4, rurki do napojów.

Przebieg:


Wprowadzenie do zajęć
Wszyscy stają w kręgu i recytują wierszyk:
Umiarkowanym głosem:     Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas
                     Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy
Siadają na dywanie i recytują szeptem: Jesteśmy tu razem, siedzimy w tej ciszy
                        Że nawet za oknem wiatr nas nie usłyszy.

Część 1 –ćwiczenia oddechowe

 

Nauczyciel przykleja do krawędzi stolików kolorowe kartki A4. Na środek stolika rozrzuca piórka w kolorach jak kolory kartek. Dzieci otrzymują rurki do napojów. Dzieci dmuchają na kolorowe piórka przez rurki. Każde piórko powinno trafić na kartkę w kolorze piórka.Część 2 – zabawa na wyciszenie i spostrzeganie „Nakręcana lalka”


Nauczyciel prosi aby dzieci wyobraziły sobie, że są nakręcanymi lalkami. Wyjaśnia dzieciom, że taka lalka ma na plecach kluczyk, który można nakręcić i wtedy taka zabawka może przez chwilę poruszać się. Nauczyciel nakręca wszystkie lale – dzieci. Dzieci poruszają się po sali na sztywnych nogach i mogą przy tym poruszać rękami. Stopniowo ruchy staja się coraz to wolniejsze, aż lalki staja. Następnie nauczyciel powtarza zabawę.


Część 3 – zabawa na koncentrację z udziałem całego ciała „Karuzela”.


Dzieci stoją w kręgu na dywanie i grają rolę karuzeli. W środku stoi dziecko – motor. Wydaje polecenie określa ono siłę obracających się karuzel. Jeśli dziecko motor trzyma ręce w górze, wszystkie dzieci obracają ramionami , jeśli ma ręce w pozycji poziomej – wówczas dzieci wykonują obroty wokół własnej osi. Jeśli wreszcie jego ręce znajdują się przy ciele – karuzele zatrzymują się. Po dwóch kolejkach wybiera się nowe dziecko motor.  

 

Część 4 – opowieść relaksacyjna „Przygoda misia”


W tle muzyka relaksacyjna

Jesteś małym niedźwiadkiem, który idzie wolno przez las. Czujesz jak ogarnia cię zmęczenie, nóżki robią się jakieś ciężkie i nie chcą odrywać się od ziemi. Rozglądasz się dookoła, szukając miejsca do odpoczynku. Chyba nie daleko jest jakaś polanka, tam sobie odpocznę – myślisz. I rzeczywiście, już po chwili ukazuje się twoim oczom mała łączka otoczona ze wszystkich stron drzewami. Na środku łączki zwierzątka leśne wygrzewają się w promykach słońca. Ty wystawiasz pyszczek d słonka i czujesz, jak przyjemne ciepło obejmuje najpierw głowę, a potem całe ciało , Słyszysz lekki szum wiatru i brzęczenie owadów, które unoszą się nad kwiatami. Głęboko oddychasz. Robisz wdech i wydech, wdech i wydech. W nosek wkręca ci się delikatny zapach traw i kwiatów. Tu jest wspaniałe miejsce na relaks ! – myślisz sobie i zamykasz oczy. Oddychasz miarowo i spokojnie. Wciąż wciągach powietrze prze nos i wypuszczasz ustami. Jesteś rozluźniony. Wtulasz się w trawkę, jak w kołderkę, jest ci wygodnie. Promienie słońca ogrzewają twoje uszy, nosek, łapki, brzuszek. Czujesz, że teraz odpoczywasz. Nagle, nie wiadomo skąd, pojawiają się na niebie chmurki, które bawią się w chowanego ze słonkiem i zagradzają drogę promyczkom. Wiatr zaczyna coraz mocniej dmuchać. Leniwie otwierasz oczy, przecierasz je, ziewasz raz i drugi. Oddychasz spokojnie, robisz wdech i wydech, wdech i wydech. Poruszasz łapkami, główką, nóżkami. Wstajesz, zaciskasz pięści i przeciągasz się. Jesteś teraz wypoczęty.

 

Część 5 : Aktywność plastyczna


Dzieci wyrażają swoje odczucia w dowolnej formie plastycznej.

 


Opracowała: Maria Płaneta

Twoje uwagi i pomysły

Tagi