Scenariusz zajęć ruchowych dla 4-5-latków

Temat: Ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem nietypowych przyborów butelek plastikowych
Cel ogólny: rozwijanie sprawności fizycznej poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uczestniczy w ćwiczeniach ruchowych,
- wykonuje poprawnie ćwiczenia według pokazu i instrukcji słownej,
- współdziała w zespole,
- dziecko uczy się wykorzystywać odpad (plastikowa butelka) do bezpiecznej zabawy;
Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa
Formy: frontalna, zespołowa
Środki dydaktyczne: tamburyno, plastikowe butelki, odtwarzacz CD, płyta CD z utworami muzycznymi.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1. Marsz przy piosence „Gimnastykę lubią dzieci”, rozdanie przyborów.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kto umie słuchać”. Dzieci biegają swobodnie, na sygnał zatrzymują się i podnoszą butelkę zgodnie z poleceniem.
3. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Zające kicające”. Dziecko kuca i oburącz łapie butelkę za końce i układa na kark, dokładnie na wysokość łopatek i podskakuje próbując wyprostować plecy.
II. Część główna:
1. Ćwiczenie kształtujące postawę ciała „Na boki”. Dzieci staja w lekkim rozkroku, unoszą ręce trzymając brzegi butelki, wykonują skłony boczne w lewą i prawą stronę.
2. Ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie strzałkowej - skłony do przodu i do tyłu, kręcąc butelką jak bączkiem po podłodze.
3. Zabawa bieżna „Dotknij butelkę”. Butelka z tyłu, trzymana oburącz w dole - w biegu próba dotknięcia butelki piętami.
4. Zabawa na czworakach „Toczenie butelki”. Dzieci chodzą na czworakach i toczą przed sobą butelkę raz prawą raz lewą ręką na zmianę.
5. Zabawa rzutna. Dzieci stają w lekkim rozkroku. Podrzucanie butelki w górę i chwyt oburącz. Po opanowaniu chwytów można wykonać dodatkowe zadania przed chwytem np. klaśnięcie w dłonie.
6. Skoki-butelki leżą na podłodze-różne formy przeskoków przez butelkę: obunóż i jednonóż w przód, w tył, w bok.
7. Zabawa zespołowa „Biegająca butelka” - dzieci ustawione w rozkroku, jedno za drugim, podają sobie butelkę między nogami. Dziecko, które poda butelką, biegnie na koniec rzędu i tak na zmianę. Ćwiczenie wykonujemy również poprzez podawanie górą (nad głową).
III. Część końcowa:
1. Ćwiczenie o małym charakterze ruchu - marsz przy spokojnej muzyce, odłożenie butelek w wyznaczone miejsce.
Autor: Marta Filipiuk