Scenariusz zajęć rytmicznych - Uciekaj zimo

Scenariusz zajęć rytmicznych dla dzieci 3-4- letnich
TEMAT:
„Uciekaj zimo”- nauka piosenki, obrazowanie tekstu piosenki ruchem. Poruszanie się w parach.
Cele ogólne:
• Kształtowanie umiejętności odtwarzania elementów tanecznych przy piosence- poruszanie się w parach;
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Uważnie słucha piosenki Uciekaj zimo śpiewanej przez nauczycielkę;
• Tańczy w parze w rytm melodii;
• Śpiewa i ilustruje tekst piosenki Uciekaj zimo ruchem;
• Aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej;
• Śpiewa piosenkę Kasza marcowa.
Metody:
• słowne-instrukcja, śpiew piosenek;
• oglądowe- pokaz;
• czynne- zadania stawiane dzieciom.
Formy pracy:
z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: teksty piosenek Uciekaj zimo Agnieszka Galica, Kasza marcowa B. Lewandowska, pianino.
Czas trwania zajęć:
15 minut.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie- pląs integracyjny „Wszyscy są, Witam Was”. Dzieci siedzą w kole i śpiewają ilustrując ruchem tekst:
Wszyscy są , Witam Was, (machanie ręka)
Zaczynamy już czas. (machanie ręką)
Jestem ja, jesteś Ty (wskazywanie na siebie, na dzieci)
Raz, dwa, trzy. (klaskanie w dłonie)
2. Nauczycielka zwraca się do dzieci:
Mamy za oknem piękną pogodę, to znak, że zbliża się do nas wiosna. Dlatego na dzisiejszych zajęciach będziemy żegnać przemijającą porę roku czyli- zimę. A będziemy ją żegnać przy piosence „Uciekaj zimo”. Posłuchajcie..
3. Słuchanie pierwszej zwrotki piosenki Uciekaj zimo śpiewanej przez nauczycielkę.
1. Wsiadaj zimo na sanki
i uciekaj już.
Zabierz śnieżne bałwanki,
zabierz wiatr i mróz.
Ref.: Rękawiczki i czapki
pochowamy do szafki.
Na spacerek pójdziemy,
Nie zmarzniemy już.
4. Dzieci przemieszczają się w dowolnych kierunkach po sali w rytmie melodii do piosenki Uciekaj zimo. Na hasło „pary” dobierają się w pary i tańczą w rytm melodii.
5. Ponowny śpiew piosenki. Dzieci stoją w kole. Zgodnie z tekstem piosenki wykonują odpowiednie ruchy:
Rękawiczki i czapki ( uniesione dłonie w górę/położenie dłoni na głowę)
pochowamy do szafki (schowanie dłoni za plecy)
Na spacerek pójdziemy ( wymachiwanie rękoma)
Nie zmarzniemy już (kiwanie palcem w geście zaprzeczenia)
6. Zabawa ruchowa Topniejące bałwanki. Dzieci rozbiegają się po sali. Na sygnał- klaśnięcie- zatrzymują się, tworząc bałwankową figurę. Gdy nauczyciel zagra na grzechotce- bałwanki topią się i kładą się na brzuchu.
7. Utrwalenie wybranej przez nauczycielkę piosenki z poprzednich zajęć- Kasza marcowa.
Opracowała:
Dominika Szymańska