Scenariusz zajęć Segregujemy śmieci

Scenariusz zajęć Segregujemy śmieci
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz idealny na pierwszy dzień Ziemi wypadający 22 Kwietnia 

lub pierwszy dzień Wiosny 21 Marca

 

Idealnie sprawdzi się w grupie 5 i 6 latków

Cele ogólne:

 

  • kształtowanie umiejętności dzielenia odpadów na: papierowe, szklane, metalowe, plastikowe i organiczne;
  • wyjaśnienie pojęć: segregacja odpadów, recykling;
  • wskazywanie możliwości wtórnego wykorzystania odpadów;
  • rozwijanie zainteresowań ekologicznych
  • kształtowanie postawy proekologicznej;

 

 

Cele szczegółowe:

Dziecko:

 

  • rozumie pojęcia: śmieci, segregacja, recykling;
  • zna kolory pojemników na odpady;
  • segreguje odpady do odpowiednich pojemników;
  • wypowiada się poprawnie na temat wiersza pt. „Segregujcie śmieci”;

 

 

Metody pracy:

 

  • słowna - rozmowa
  • oglądowa – pokaz
  • praktycznych działań

 

 

Formy pracy:

 

  • zbiorowa
  • indywidualna

 

 

Środki dydaktyczne:

 

  • wiersz pt. „Segregujcie śmieci”, różnego rodzaju śmieci, kosz , obrazki do segregowania, pojemniki w kolorze szarym, zielonym, niebieskim, żółtym, pomarańczowym, plansza z pojemnikami, płyta CD, napisy metal, szkło, papier, szkło, organiczne.

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Powitanie gościa

 

  • (na środku sali postawiony jest pojemnik, a w nim różne śmieci) dzieci zastanawiają się jak pozbyć się zawartości (podzielić się z innymi koszami). Jakie kolory mają inne kosze i co tam wkładamy?. 

 

2. Czytanie przez nauczyciela wiersza pt. „Segregujcie śmieci”

 

Czy wiesz, co oznaczają te kolory – 

- niebieski, żółty, zielony?

Każdy kolor inny pojemnik oznacza,

do pojemników różne śmieci się wtłacza.

Niebieski – w nim znajdziecie pudełka po butach,

przeczytane gazety, zapisane kartki – jest on bardzo ważny.

To pojemnik na papier – zna go uczeń każdy.

Zielony – kolor wesoły z daleka ogłasza

„Wrzucaj do mnie słoiki, wyszczerbione talerze!!!”,

czyli szkło – w głównej mierze.

Żółty – foliowe torby, pudełka po lodach, po coli butelki,

wrzuć tutaj plastik, żal po nim – niewielki.

By las był zielony, wody nie ubyło

i każdego ranka wokół było miło

piątek czy niedziela – pamiętajcie dzieci

prosi Matka Ziemia – SEGREGUJCIE ŚMIECI!!!

 

3. Rozmowa na temat treści wiersza.

 

  • Do jakiego pojemnika wrzucamy papier?
  • Do jakiego pojemnika wrzucamy szkło?
  • Do jakiego pojemnika wrzucamy plastik?

 

4. Przyklejanie przez dzieci do koszy we właściwych kolorach etykiet z odpowiednimi napisami       

 

  • (szkło, papier plastik, metal, organiczne,)

 

5. Zabawa ruchowa do piosenki pory roku

 

  • na dywanie leżą rozrzucone obrazki śmieci, gdy piosenka cichnie, dzieci podnoszą obrazki i wkładają do odpowiednich koszy z napisami.

 

6. Przeliczanie obrazków w koszach

 

  • dzieci siadają w kole i przeliczają, ile jest w poszczególnych koszach obrazków śmieci, w którym jest więcej, a w którym mniej.

 

7. Uzupełniane karty pracy związanej z segregowaniem odpadów.

 

8. Wprowadzenie pojęcia recykling.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi