Scenariusz zajęć światowy dzień warzyw i owoców

Scenariusz zajęć światowy dzień warzyw i owoców
5.0
1 ocena
Oceń

Co roku 20 października obchodzony jest Światowy Dzień Warzyw i Owoców.

Poniższy scenariusz idealnie nada się na obchody tego święta, szczególnie w grupie 4 i 5 latków. 

Cel ogólny:

 

  • kształtowanie nawyku jedzenia warzyw i owoców,
  • rozumienie znaczenia witamin dla zdrowia oraz wartości odżywczych warzyw i owoców,
  • zachęcenie dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców.

 

Cele operacyjne (dziecko):

 

  • rozumie konieczność jedzenia warzyw i owoców,
  • zna zasady zdrowego odżywiania się,
  • ma wykształcony nawyk mycia warzyw i owoców przed jedzeniem,
  • zna rolę warzyw i owoców w codziennej diecie,
  • umie wykonać sałatkę owocową,
  • potrafi współpracować w grupie.

 

Metody pracy:

 

  • zabawowa
  • rozmowa kierowana
  • rozsypanka wyrazowa
  • praktycznego działania.

 

Formy pracy:

 

  • indywidualna, grupowa.

 

Środki dydaktyczne:

 

  • wiersz J. Tuwima „Warzywa”, rozsypanka wyrazowa, szablony owoców i warzyw, przybory do malowania, kosz na owoce i warzywa wycięty z kartonu, przyniesione przez dzieci różnorodne owoce, przybory potrzebne do wykonania sałatki owocowej (noże, tacki, miski, itp.), fartuchy, czepki.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Zabawa „Powitanie” wprowadzająca w temat. Dzieci siedzą w kręgu, a nauczycielka pozdrawia dzieci:

 

  • Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jabłko. ( dzieci, które to zrobiły, wstają).
  • Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jakiś inny owoc.
  • Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jakieś warzywo.
  • Witam wszystkich, którzy lubią marchewkę.
  • Witam wszystkich, którzy codziennie jedzą owoce.
  • Witam wszystkich, którzy piją soki owocowe.
  • Witam wszystkich, którzy lubią banany.
  • Witam wszystkich, którzy myją owoce przed jedzeniem.
  • Witam wszystkich, którzy lubią jeść gruszki.

 

3. Słuchanie wiersza „Warzywa” J. Tuwima — rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza. „Warzywa" 

 

Położyła kucharka na stole:

Kartofle, Buraki, Marchewkę, Fasolę,

Kapustę, Pietruszkę, Selery i groch. Och!

Zaczęły się kłótnie, kłócą się okrutnie:

Kto z nich większy, a kto mniejszy,

kto ładniejszy, kto zgrabniejszy:

Kartofle? Buraki? Marchewka?

Fasola? Kapusta? Pietruszka?

Selery Czy groch?

Ach! Nakrzyczały się, że strach!

Wzięła kucharka - Nożem ciach!

Pokrajała, posiekała:

Kartofle, Buraki, Marchewkę,

Fasolę, Kapustę, Pietruszkę,

Selery I groch - i do garnka!

 

 

  • Rozmowa na temat wiersza: Jakie warzywa występowały w wierszu? O co kłóciły się warzywa? Gdzie trafiły warzywa? Jak możemy wykorzystać warzywa? – przypinanie obrazków z różnymi przetworami warzywnymi lub owocowymi.

 

4. „Czy to owoc czy warzywo?”

 

  • dzieci segregują przyniesione do przedszkola produkty na warzywa lub owoce do dwóch różnych koszyków. Kolejno segregują rozłożone na dywanie obrazki – przypinają je do tablicy pod odpowiednimi wyrazami: warzywa lub owoce.

 

5. „Zanieść owoc, warzywo” – zabawa ruchowa

 

  • na tackach dzieci niosą warzywo lub owoc tak, aby nie upadło. W tle leci piosenka „Smaczne warzywa”.

 

6. Zabawa edukacyjna „Zagadki o warzywach”

 

  • chętne dziecko z koszyka losuje wierszyk- zagadkę, nauczyciel czyta, a następnie dzieci odgadują.

 

Chrupie ją zajączek, schrupie ją i Ewka,

Bo smaczna i zdrowa jest właśnie …… (marchewka).

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi