Scenariusz zajęć Święto Pluszowego Misia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
„ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA”
CELE OGÓLNE:
- poznanie historii pluszowego misia
- integracja grupy poprzez wytworzenie radosnej atmosfery
- rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO
- zna historię powstania pluszowego misia
- wypowiada się zdaniami złożonymi na podany temat
- układa historyjkę obrazkową
- spędza czas w miłej atmosferze i jest chętne do zabawy
- wykonuje głowę misia techniką origami wg instrukcji nauczyciela
METODY:
- słowne, praktyczne, eksponujące
FORMY:
- indywidualna, grupowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Pluszowe misie, pendrive z muzyką, chusta animacyjna, historyjka obrazkowa, pudełko z zagadkami, kapelusz z losami, rękawica kuchenna, wykałaczki, brązowe kwadraty, kleje
PRZEBIEG ZAJĘCIA
- Powitanie piosenką „Piosenka o powitaniu”
Ustawienie w kole. W trakcie trwania zwrotki cztery kroki do przodu i powrót/cztery kroki w tył, ręce splecione za plecami.
Refren:
Serdecznie witam- ukłon
O zdrowie pytam- salutujemy
Mnóstwo śmiechu i radości- pajacyk machający rękoma
Będzie gdy przywitam gości- obrót dookoła swojej osi i podawanie ręki
Będzie gdy przywitam gości- noga w tył, ukłon z prawej, ukłon z lewej strony
- Przedstawienie przybyłych do przedszkola gości- pluszowych misiów.
Dzieci po kolei prezentują swoje misie, podają ich imiona, próbują określić, skąd je mają i za co je kochają.
- Poznanie historii powstania pluszowego misia.
Nauczyciel opowiada dzieciom obrazkową historyjkę. Następnie prosi chętne dzieci o relacjonowanie historii i ułożenie obrazków w kolejności.
- „Misiowa zgadywanka”
Dzieci po kolei lub w parach losują zadania/zagadki do rozwiązania:
Ułóż misie od największego do najmniejszego
Wymień misie z bajek
Powiedz, jaki powinien być przyjaciel pluszowego misia
Jak nazywa się zimowe legowisko niedźwiedzia brunatnego?
Jakiego koloru jest futro niedźwiedzia polarnego?
Wymień trzech przyjaciół Kubusia Puchatka
Czym odżywia się panda?
Gdzie mieszka niedźwiedź polarny?
Co najbardziej lubi jeść Kubuś Puchatek?
Jak nazywa się miś, który ma oklapnięte uszko?
Gdzie mieszkał Kubuś Puchatek?
- Zabawa „Tańczymy z misiami”
Nauczyciel proponuje dzieciom wspólny taniec z misiami i wyjaśnia: To, jak będziemy tańczyć, podpowiedzą nam losy z kapelusza (pokazuje dzieciom kapelusz, w którym są losy z instrukcją). Za chwilę jedno z was wylosuje pierwszy los, ja go odczytam, potem włączę muzykę i zatańczymy w sposób opisany na losie. Gdy wyłączę muzykę, będziemy znów losować (za każdym razem losuje inne dziecko). Przykładowe instrukcje na losach w kapeluszu:
* Tańczymy z misiem w kółeczku.
* Tańczymy z misiem na brzuchu.
*Tańczymy z misiem na głowie.
*Tańczymy, trzymając misia za jedną łapkę.
* Tańczymy z misiem na ramieniu.
*Tańczymy w parach z misiami
* Tańczymy w kole z misiami
* Tańczymy przytulając misia
- Zabawy z chustą animacyjną:
Kołyska
dzieci umieszczają na chuście swoje misie i kołyszą nią w rytm muzyki.
Trampolina-dzieci poruszają chustą podrzucając misie jak najwyżej
Konkurencja zręcznościowa „Niedźwiedzie łapy”
Dzieci po kolei nakładają na dłoń rękawicę kuchenną i mają za zadanie zebrać 5 wykałaczek i przenieść je do pudełka.