Scenariusz zajęć w bibliotece w grupie 5 latków
W Bibliotece - „Fizia Pończoszanka” Astrid Lindgren. Zapoznanie dzieci z jedną z bohaterek bibliotecznych książek.
Scenariusz idealny na obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja
PODSTAWA PROGRAMOWA:
Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności; wzbudzanie zainteresowań obrazem i tekstem – książka.
HASŁA PROGRAMOWE:
- Sposoby łączenia materiałów (składanki z papieru – rozwijanie pamięci, wyobraźni i pomysłowości)
- rozwój ekspresji werbalnej – zabawy słowne, np. rymowanki
CELE:
- dziecko ma możliwość rozwijać swoją wyobraźnię i próbować układać rymy
- dziecko potrafi odpowiedzieć na pytania tematycznie związane z opisem bohaterki
- dziecko ma okazję pracować w zespole - dzielić się z innymi pracą i przyborami
PRZEBIEG:
- Przywitanie się z pani z dziećmi.
- Czytanie dzieciom fragmentu książki – „Fizia Pończoszanka”; zapoznanie dzieci z postacią książki; jej wyglądem zewnętrznym (charakterystyczne marchewkowe sterczące warkoczyki, piegi na nosie, fartuszek, za duże pończochy, różnego koloru).
- Opowiadanie nauczycielki „Kim chciała być Pipi” przeplatane składaniem gazety według wzoru (wykonanie z gazety charakterystycznych przedmiotów ilustrujących to, co chciała robić Pipi – być kapitanem, strażakiem, płynąć statkiem, aż w końcu pozostała jej koszula).
Rymowanka „O Pipi” – dzieci dokańczają rymowankę
Pipi w sukni jak firanka, nazywana była ... / Pończoszanka/.
Bo bardzo lubiła karczochy i miała długie ... / pończochy/.
W jednej psoty chowa i ta jest ... / brązowa/
A druga musi być karna, bo ta jest ... / czarna/.
Z dala była jej rodzinka, taka to była ... / dziewczynka/.
Tatuś marynarz miał wiele ról, występował jako murzyński ... / król/.
Miała kilku kolegów, a na nosie wiele .... / piegów/.
Chociaż nie nosiła szelek miała nos jak ... / kartofelek/.
Gdy wołała, „coś tam turkocze” – miała bardzo rude ... /warkocze/.
O kolorze nie różowym, nie kawowym, ale właśnie ... / marchewkowym/.
Kiedy ząbki pokazała, uśmiech najpiękniejszy ... /miała/.
Przy werandzie koń podkuty, a ona nosiła za duże ... /buty/.
Jej sukienka nie ma uszek, bo to jest ... /fartuszek/.
W dwa kolory połączone są niebieski i .../czerwone/.
I nie popadnę w przesadę, bo Pipi da sobie .../ radę/.
Praca zespołowa na dywanie – obrysowywanie jednego dziecka / postać Pipi/ i kolorowanie pracy kredkami świecowymi.
Pożegnanie się dzieci z panią.
Autor: mgr Beata Zeidler