Scenariusz zajęć w grupie 4-5 latków - Zwiedzamy Francję z Czerwonym Kapturkiem
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

"Europejskie dzieci. Zwiedzamy Francję z Czerwonym Kapturkiem".
Komentarze (0)
Cele ogólne:
- nabywanie wiadomości o tradycji, kulturze i życiu ludzi we Francji,
- kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 7,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wskaże położenie Francji na mapie Europy,
- zna barwy flagi Francji i ich układ,
- zna pojęcia: stolica mody, Disneyland,
- kojarzy Francję z wieżą Eiffla i Czerwonym Kapturkiem,
- zna francuskie przysmaki: ser, ślimaki, żaby,
- poprawnie liczy w zakresie 7.
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody: oglądowa, ćwiczeń praktycznych, pracy z tekstem.
Środki dydaktyczne: mapa Europy, flaga Francji, szablony do kolorowania flagi, załączniki, strój Kapturka, koszyczek z serami, klocki, zdjęcia wieży Eiffla i Disneylandu.
Przebieg zajęć:
1. Nauczycielka przebrana za Czerwonego Kapturka wchodzi do sali, mówi „Bonjour” i siada przed dziećmi z koszykiem. Opowiada dzieciom, że szła do babci, ale się zgubiła i teraz nie wie, gdzie jest. Zadaniem dzieci jest podanie nazwy kraju, w którym mieszkamy (Polska), pokazanie go na mapie Europy i wskazanie flagi Polski.
2. Następnie Czerwony Kapturek pokazuje dzieciom zdjęcie wieży Eiffla i mówi, że to jego kraj, kto wie, jak się nazywa (Francja) - n-lka pokazuje na mapie Europy oraz flagę Francji.
3. Podział dzieci na 4 zespoły. Zadaniem ich jest zbudowanie jak najwyższej wieży z klocków.
4. Po wykonaniu zadania n-lka częstuje dzieci serem z koszyczka. Przy tym wyjaśnia, że Francja słynie z doskonałych serów.
5. Zadanie matematyczne doskonalące umiejętność liczenia w zakresie 7 oraz układania przedmiotów wg wielkości malejących lub rosnących – karta pracy.
6. Nauka piosenki pt. „Panie Janie” w języku francuskim.
Zadanie dodatkowe: kolorowanie konturu flagi Francji.
Przebieg zajęć popołudniowych:
1. Rozwiązanie rebusu literowo – obrazkowego Pa + ziarna ryżu (Paryż).
2. Nauczycielka wyjaśnia, że Paryż uznawany jest za światową stolicę mody - pokaz ilustracji
3. Samodzielne projektowanie strojów z krepy, skrawków materiału, udział w pokazie mody.
Autor: mgr Magdalena Czapkiewicz