Scenariusz zajęć w grupie 6-latków: „Jesień w lesie”
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Cele ogólne:
- Rozwijanie myślenia, uwagi i pamięci IV.5
- Rozwijanie umiejętności matematycznych IV.15
- Rozbudzanie zainteresowania czytaniem i pisaniem IV.15,IV.2, IV.4
- Kształtowanie sprawności ruchowej I.5
- Eksperymentowanie rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijanie wyobraźni muzycznej; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki,
Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:
- Odtwarza proste układy do muzyki, kształtuje poczucie rytmu, reaguje na zmianę tempa, gra na instrumentach/orzechach, śpiewa piosenkę o miesiącach IV.7, III.5, III.2
- Dopasowuje wyraz (nazwę) do odpowiedniej ilustracji, rozpoznaje wybrane litery, potrafi podać wyraz zaczynający się wybraną głoską, odczytuje krótkie wyrazy (praca z dzieckiem zdolnym) IV.2 IV.4, IV.5
- Przelicza punkty, sylaby w wyrazie oraz wskazuje odpowiadającą cyfrę, IV.15
- Doskonali sprawność ruchową I.5
- Współpracuje w grupie nad wspólnym projektem plastycznym IV.1, III.5
Środki dydatkyczne: szablony: stóp, dłoni, żaby, liści, strzałki, kartki z literami, wyrazami i nazwami zwierząt oraz cyframi, skakanka, woreczki gimnastyczne, instrumenty/ orzechy włoskie, nagrania do zabaw muzyczno-ruchowych oraz rytmicznych(Polka Trish Trash, Clap-Clap Sound, Walc Meksykański, Gotitas de Amor metodą Batii Strauss), plakat „Jesień w lesie”
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć – przypomnienie wiersza „Zielony, żółty, rudy, brązowy” M. Strzałkowskiej oraz przypomnienie jakie są jesienne miesiące. Odśpiewanie piosenki „12 miesięcy”.
2. Wyprawa do lasu: zabawa muzyczno- rytmiczna z gazetami / folią do utworu Walc Meksykański.
3. W lesie - aktywne słuchanie:
Na tablicy wisi plakat „W lesie”. Nauczyciel opowiada, co jest na nim przedstawione, ale nie używa nazw zwierząt. Zadaniem dzieci jest zlokalizowanie zwierzęcia, o którym mowa, np.:
- W kierunku gawry ciężkim krokiem idzie ogromny… (niedźwiedź);
- Za drzewem ukrył się przestraszony… (zając);
- Dziobem drąży dziurę w pniu drzewa w poszukiwaniu larw… (dzięcioł);
Na podłodze rozłożone są etykietki z nazwami zwierząt. Dzieci, które podadzą prawidłową nazwę, podchodzą do właściwej etykietki i przypinają ją pod sylwetą zwierzęcia na plakacie.
4. Doskonały słuch - doskonalenie syntezy wyrazów:
Przedszkolaki otrzymują po kilka znaczników papierowych (np. kółka wycięte z papieru, które podpisują swoim imieniem). Na tablicy wisi plakat „W lesie” z obrazkami zwierząt i podpisami. Nauczyciel wyjaśnia, że tropiciele muszą mieć idealny słuch. Im bardziej go wytężą, tym szybciej odgadną, jakie zwierzę się do nich zbliża. Starszaki siedzą przed tablicą i przyglądają się zwierzętom leśnym na plakacie. Prowadzący wypowiada nazwę jednego zwierzęcia z podziałem na głoski, a dziecko, które jako pierwsze zgłosi się do odpowiedzi, podaje nazwę zwierzęcia i zaznacza za pomocą znacznika odpowiedni kartonik. Zabawa trwa do momentu, w którym wszystkie zwierzęta zostaną wytropione. Wówczas uczestnicy zabawy podliczają, ile zwierząt udało się im wytropić.
5. Zwierzęta do pary - przygotowanie do nauki czytania:
Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki zwierząt w przypadkowej kolejności (pomoce z zabawy „Doskonały słuch”). Następnie podnosi kartonik i czyta nazwę zwierzęcia, np. wiewiórka, po czym prosi, aby dzieci znalazły kartonik z nazwą innego zwierzęcia, która rozpoczyna się na tę samą literę (w tym przypadku wilk). Uwaga: Wśród nazw są takie, które nie mają pary (kuna, lis), i zaczynające się na tę samą literę (łania, łoś, łasica lub sikorka, sowa, sójka). Nauczyciel może wyjąć z zestawu kartoniki, które nie mają pary, albo zostawić je i na koniec zabawy poprosić dzieci, aby podały nazwy zwierząt, które zaczynają się na tę samą literę co kuna i lis.
6. Zabawa rytmiczna z woreczkami metodą Batii Strauss do utworu „Gotitas de Amor” oraz zabawa z gazetami „clap clap sound”.