Scenariusz zajęć w grupie od 3 do 6 lat - Majowa łąka

Scenariusz zajęć w grupie od 3 do 6 lat - Majowa łąka
Temat: Majowa łąka.
Cele ogólne:
- rozwijanie kompetencji językowych w toku różnorodnych zabaw
- rozwijanie umiejętności skupienia na wykonywanej czynności
- rozwijanie umiejętności porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi
Cele operacyjne:
Dziecko 3-4 letnie:
- dzieli na sylaby wyrazy 2-3 sylabowe
- rozwiązuje zagadki słuchowe
- kończy rozpoczęte zdanie
Dziecko 5-6 letnie:
- wskazuje i nazywa elementy wymienione w wysłuchanym wierszu
- dzieli wyrazy na sylaby
- wysłuchuje głoski w nagłosie i wygłosie
- odpowiada na pytania do wiersza całymi zdaniami
- rozwiązuje zagadki słowne
- formułuje wypowiedź na podstawie wylosowanych obrazków
Metody (wg M. Kwiatkowskiej):
- czynne (metoda zadań, ćwiczeń)
- oglądowe (obserwacja i pokaz, udostępnianie sztuki)
- słowne (objaśnienia, instrukcje, rozmowy, zagadki, wiersz, metody żywego słowa)
Formy:
praca z całą grupą, indywidualna
Podstawa programowa:
I-5, III-5, III-8, III-9, IV-2, IV-5, IV-6, IV-18
Środki dydaktyczne:
rymowanka na powitanie, wiersz „Majowa łąka” autorstwa własnego, ilustracje przedstawiające mieszkańców łąki, zagadki, obrazki przedstawiające las, łąkę oraz pole, obrazki tematycznie związane z łąką do losowania, emblematy przedstawiające słoneczka
i chmurki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie rymowanką- Dzieci wspólnie z nauczycielem recytują tekst rymowanki, ilustrując ja ruchem:
W kole wszyscy się zbieramy (ustawiają się w kole)
i z uśmiechem powitamy. (machają do siebie)
W dłonie swoje zaklaszczemy (klaszczą)
i cichutko usiądziemy. (siadają)
2.„Kto odgadnie?”- wprowadzenie do tematu. - dzieci rozwiązują zagadki słuchowe (3,4-latki) i słowne (5,6-latki), wskazują obrazki przedstawiające rozwiązania. Następnie nauczyciel pokazuje zdjęcia: lasu, pola i łąki i pyta, którego miejsca są to mieszkańcy.