Scenariusz zajęć w przedszkolu „Mały Naukowiec”

Scenariusz zajęć w przedszkolu „Mały Naukowiec”
3.5
2 oceny
Oceń

Cel ogólny: rozwijanie w dziecku naturalnej ciekawości doświadczania i eksperymentowania

 

Cele szczegółowe:

 

  • dziecko zna zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wykonywania zabaw badawczych,
  • dziecko potrafi nazwać akcesoria wykorzystane podczas eksperymentu,
  • dziecko wie, czym zajmuje się Naukowiec,
  • dziecko stara się wyciągać wioski z zabawy badawczej.

 

Metody: instrukcje i objaśnienia, twórcza aktywność, burza mózgów.

 

Forma: indywidualna, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne: menzurki, pipetki, mieszadełka, miska, ręcznik papierowy, soda oczyszczona, ocet, barwniki spożywcze, mleko, płyn do naczyń, pianka do golenia, szklanka, fartuszki, gogle.

 

 

Przebieg zajęć:

 

I. Powitanie:

 

„Wszyscy są, witam was,
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty,
raz, dwa, trzy.”

II. „Kim jest Naukowiec?” - próba odpowiedzi na pytanie czym zajmuje się naukowiec, jak wygląda jego praca, co jest mu potrzebne do pracy; omówienie zagadnień na podstawie obserwacji kącika badawczego.

III. Zasady bezpieczeństwa podczas zabaw badawczych - Nauczyciel wspólnie z grupą ustala i omawia zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas eksperymentów. Dzieci pod nadzorem nauczyciela poznają zapach octu i określają, czy jest przyjemny.

IV. Zabawa badawcza „Kolorowe wulkany”:

 

1.   Szklane naczynia ustawiamy na tackach.
2.   Nalewamy do nich ocet (1/5 - 1/3 objętości).
3.   Odliczamy razem z dziećmi i dodajemy sodę (1 kopiastą łyżeczkę do każdego z naczyń) i obserwujemy kipiący wulkan.
4.   Do naczyń warto dodawać barwniki - przy każdym powtórzeniu tego eksperymentu inny. W ten sposób możemy ćwiczyć z dziećmi jak mieszają się kolory.
5.  Warto dodać też dodatkowy składnik, np. płyn do naczyń i mleko, porównać efekty - w czym piany są do siebie podobne, a czym się różnią przy poszczególnych wariantach?

V. Zabawa badawcza „Kolorowa piana”:

 

1.   Kubek stawiamy na tacce.
2.   Nalewamy do niego wodę (ok. ½ kubka).
3.   Dodajemy porcję pianki do golenia.
4.   Strzykawką lub zakraplaczem dodajemy kolorowe barwniki.
5.   Obserwujemy wędrówkę kolorowych kropli.
Rozmowa na temat przeprowadzonego eksperymentu.

VI. Mali Naukowcy - każde dziecko ubiera fartuch i gogle ochronne. Dzieci mają okazję dokładnie obejrzeć narzędzia, które były wykorzystane podczas zajęć.

 

VII. Zakończenie - zabawa ruchowa „Ogień – burza – powietrze”:


Nauczyciel włącza energiczną muzykę, do której dzieci tańczą. W trakcie zatrzymania muzyki na hasło „ogień” dzieci siadają na krzesełka, na  hasło „burza” dzieci muszą jak najszybciej się położyć, na hasło „powietrze” dzieci powinny zastygnąć w bezruchu.

 

 

Autor: Natalia Romanowicz

Twoje uwagi i pomysły

Tagi