Scenariusz zajęć Wesoła Gimnastyka

Każdy wie, że ruch to zdrowie, dlatego zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszem zajęć Wesoła Gimnastyka, który pozwoli wprowadzić gimnastykę do zajęć w przedszkolu
Grupa
- 5-6 latki
Czas trwania:
- ok. 30 min.
Cel główny:
- Wyrobienie nawyku przyjmowania i utrzymania prawidłowej postawy ciała w czasie ćwiczeń i w trakcie wszystkich czynności codziennych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- przyjmuje poprawną postawę ciała,
- integruje się z grupą
- ćwiczy stopy zapobiegając płaskostopiu,
- rozwija sprawność ruchową,
Forma
- indywidualna, grupowa
Metoda
- zabawowo-naśladowcza, zadaniowa.
Środki dydaktyczne
- Przybory, przyrządy – odtwarzacz CD, płyta CD „ Muzyka relaksacyjna” ,
PRZEBIEG:
- Zabawa na powitanie
,,Stopy razem, kolana razem,
Pośladki napięte, łopatki ściągnięte,
Brzuszek wciągnięty, głowa wysoko, szyja długa."
- Zabawa ,,Zegar" (siad skrzyżny)
Skłony głowy w bok (prawo, lewo) mówiąc jednocześnie -cyk, -cyk, skłony głowy w przód i tył mówiąc – bim – bam, obszerne krążenia głowy ze słowem – drrrr. (każdy ruch powtarzamy 3 razy)
- Zabawa ,, Budowanie domu" ( siad skrzyżny)
Podnoszenie jednej ręki za drugą równolegle do podłogi, liczenie pięter, maksymalne wyciągnięcie rąk – zrobienie dachu. Wentylacja . (powtarzamy 3 razy)
- Zabawa ,,Start rakiety" (siad skrzyżny, ręce w pozycji ,,skrzydełka").
Wspólne odliczanie ,, 3,2,1,start – energiczny wyprost rąk w górę i utrzymanie ich przez chwilę. (powtarzamy 3 razy)
- Zabawa ,,Dmuchamy świeczki" (siad skrzyżny)
Ręce w pozycji ,,skrzydełek", zaciśnięcie dłoni w pięści pozostawienie wystających palców wskazujących i dmuchanie świeczek poprzez skręt głowy w prawo, potem lewo itd.
- Zabawa ''Lornetki" (leżenie na brzuchu)
Ułożenie palców dłoni tak, aby powstało kółko, uniesienie dłoni do oczu łokcie w bok i obserwowanie kolegów. Leżenie proste na brzuchu
- Zabawa ,,Pięty na pupie" (leżenie na brzuchu)
Ręce pod brodą uderzanie piętami o pośladki ruchami naprzemiennymi.
- Zabawa ,,Odpowiadanie na pytania" (siad skrzyżny)
Nauczyciel zadaje pytania, a dzieci odpowiadają na nie ruchami głowy. Tak- skłon głowy w przód (ruch potakiwania), Nie – skręt głowy w prawo i lewo (ruch przeczenia).
- Zabawa ,,Wiatraki" (klęk prosty)
Obszerne krążenia wyprostowanymi rękoma. Wentylacja. (powtarzamy 3 razy)
- Zabawa ,,Gra na bębenku, gra na pianinie" (siad prosty z ugiętymi nogami w kolanach)
Na zapowiedź, bębenek" uderzają piętami w podłogę, na zapowiedź ,, Pianino" uderzają palcami stóp o podłogę.
- Zabawa ,,Wałkowanie ciasta" (siad prosty)
Jedna noga ugięta w kolanie i wałkujemy kredkę, zmiana nogi.
- Zabawa ,,Motylek" (siad skrzyżny)
Stopa do stopy – trzymanie ich oburącz i poruszanie kolanami w górę i w dół. Wentylacja .(powtarzamy 3 razy)
- Zabawa ,,Wielbłądy"
Czworakowanie po sali.
- Zabawa ,,Czatujące bociany”
Dzieci starają się jak najdłużej wytrzymać w pozycji stojącej na jednej nodze, ręce w bok.
- Zabawa ,,Szycie”
Na dywanie leży rozciągnięta lina, dzieci przeskakują przez nią obunóż z jednej strony na drugą, posuwając się do przodu.
- Zabawa ,,Chód po linie”
Dzieci idą po linie stopa za stopą.
- Zabawa ,,Kamienie w potoku"