Scenariusz zajęć wprowadzający elementy języka migowego

Scenariusz zajęć wprowadzający elementy języka migowego
5.0
1 ocena
Oceń

Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzimy Międzynarodowy  Dzień osób niesłyszących albo osób z głębokim ubytkiem słuchu. 

Ten scenariusz z pewnością zaznajomi naszych najmłodszych z podstawowymi zwrotami w języku migowym. 

Grupa wiekowa:

  • 4-latki

 

Cel główny:

  • Wprowadzenie do języka migowego. 

 

Cele operacyjne: 

  • rozwijanie tolerancji w stosunku do osób z uszkodzonym słuchem,
  • zdobycie wiedzy na temat tego, czym jest język migowy i do czego służy,
  • zwiększenie świadomość własnej mimiki,
  • usprawnienie motoryki małej,
  • rozwijanie koncentracji i spostrzegawczości wzrokowo-ruchowej,
  • naśladowanie prezentowanych znaków.

 

Metody:

  • słowna (rozmowa, pogadanka),
  • czynna (zadania do naśladowania),
  • oglądowa (pokaz),

 

Pomoce dydaktyczne:

  • ilustracja przedstawiająca symbol niepełnosprawności słuchowej

 

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie w tematykę.

  • Oglądanie ilustracji przedstawiającej symbol niepełnosprawności słuchowej.

 

2. Wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania

  • Co to jest język migowy? 
  • Do czego służy? 
  • Kto się nim posługuje? 

 

3. Zabawa naśladowcza z lusterkiem.

  • Naśladowanie min, emocji i oglądanie ich w lustrze. Zabawę można przeprowadzić w parach.

 

4. Zabawa ruchowa.

 

5. Wyliczanka „Palce do palców”

  • usprawnianie motoryki małej (tekst wyliczanki pochodzi ze strony https://www.mjakmama24.pl/)

 

Gdy się rączki spotykają (prawa dłoń dziecka dotyka lewej) 

to od razu się witają (dłonie przybijają sobie piątkę, „przesyłają” całusy)

Gdy się kciuki spotykają (kciuk dotyka kciuka)

to od razu się witają (dłonie przybijają sobie piątkę, „przesyłają” całusy)

Gdy się palce spotykają (palce u prawej ręki po kolei dotykają się z  palcami lewej ręki)

to od razu się witają (dłonie przybijają sobie piątkę, „przesyłają” całusy).

 

  • Wyliczankę można powtórzyć dla każdego palca oddzielnie, utrwalając tym sposobem ich nazewnictwo.

 

6. Przywitanie w języku migowym. 

 

7. Poznanie w języku migowym:

-  terminu „głuchy”,
- zwrotów grzecznościowych (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam),
- zaimków (ja, ty, my),
- czasowników (migać, mówić, powiedzieć, rozmawiać).

  • Dzieci naśladują prowadzącego (w miarę swoich możliwości). Ważne jest by każde chętne dziecko, mogło zaprezentować poznany zakres tematyczny.

 

8. Pożegnanie w języku migowym.

 

 

9. Ewaluacja

 

  • Wypowiedzi dzieci na temat tego, co im się najbardziej podobało.

 

 

 

Opracowała:

 

Aleksandra Czajka

Twoje uwagi i pomysły

Tagi