Scenariusz zajęć z aktywności przyrodniczej-Bardzo głodna gąsienica
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć z aktywności przyrodniczej-Bardzo głodna gąsienica
Komentarze (0)
Scenariusz zajęć z aktywności przyrodniczej-Bardzo głodna gąsienica
Scenariusz zajęć z aktywności przyrodniczej przeprowadzonych dn.08.06.2021r w grupie dzieci 6 letnich.
Temat: Bardzo głodna gąsienica – zabawy twórcze.
Cele:
- Poznanie cyklu rozwojowego motyla
- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- Rozwijanie umiejętności analizowania treści
- Doskonalenie umiejętności logicznego myślenia
- Rozwijanie wyobraźni i spostrzegawczości
- Rozwijanie inwencji twórczej
- Doskonalenie sprawności manualnych
Metody:
- słowne: opowiadanie, rozmowa, objaśnienie
- oglądowe: pokaz , obserwacja
- praktyczne: metoda zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- zespołowa
Środki dydaktyczne:
Książka Erica Carle „Bardzo głodna gąsienica”, akcesoria do opowiadania(liść z jajem, gąsienica, kokon, motyl), podpisy, ilustracje motyli, tablica „setki” M. Montessori, kreatywne druciki, kody do zadań, koła i kwadraty papierowe, klocki magnetofon, mata sylabowa „Łowcy wyrazów” , teksty z ciekawostkami, karty pracy, plastelina.
Przebieg zajęć:
1.Dziś wesoło się witamy– powitanie
Dziś wesoło się witamy, wszystkich w koło pozdrawiamy .Z tyłu, z przodu, wokół nas. Już zajęcia zacząć czas.
2.Co kryje się na macie?– wprowadzenie do zajęć .Odczytywanie ukrytych na macie sylabowej sylab. Odczytywanie wyrazu - motyle
3.Bardzo głodna gąsienica - słuchanie opowiadania nauczyciela na podstawie książki E. Carla połączone z aktywnością matematyczną dzieci.
Poznanie etapów rozwoju motyla. Analizowanie treści tekstu.
Odczytywanie i umieszczanie podpisów: jaja, gąsienica, poczwarka, motyl.
Próby samodzielnego opowiadania wg. przedstawionego schematu.
4.Motyle -prezentacja wybranych motyli występujących w Polsce. Zapoznanie z ich wyglądem i nazwami.
5.Gąsienica- zabawa muzyczno – ruchowa
6. Zabawy twórcze w grupach. (Samodzielne odczytywanie zadań przez dzieci.)
- grupa 1 – układanie wg. kodu cyfrowego klocków na tablicy 100
- grupa 2 - układanie wg. kodu literowego na macie sylabowej
- grupa 3 – układanie motyla z wykorzystaniem drucików kreatywnych
- grupa 4 – odzwierciedlanie motyla – „rusałki” za pomocą klocków (stiksy).
7. Od jajeczka do motyla - ewaluacja - tworzenie cyklu rozwojowego motyla z użyciem plasteliny wg. własnej inwencji :lepienie, wyklejanie.(karty pracy).
Opracowanie i realizacja : Agnieszka Wolińska
Zał 1. Opowiadanie na podstawie Książka Erica Carle „Bardzo głodna gąsienica”,
Chciałabym wam dzisiaj opowiedzieć pewną historię. Jej bohaterka schowała się w tym pudełku .Czy poznajecie kto to taki? To gąsienica.
Posłuchajcie zatem