Scenariusz Zajęć z okazji Dnia Pluszowego Misia
25 listopada na całym świecie obchodzony jest dzień pluszowego misia. Zabawka ta od ponad 100 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych.
Cel ogólny:
- zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia,
- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą.
Cele operacyjne (dziecko):
- zna historię powstania Święta Pluszowego Misia,
- uważnie słucha utworu literackiego,
- odpowiada na pytania nauczyciela,
- rozwija swoją mowę,
- szanuje swoje i cudze zabawki,
- aktywnie włącza się do zabawy w zespole,
- zna wybrane piosenki i wiersze o misiach,
- wykonuje portret wybranego misia.
Metody:
- słowna (pogadanka, wiersz, zabawa z rymowankami),
- oglądowa (pluszowe misie, ilustracje, film),
- praktycznego działania (zadania do wykonania).
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- misie przyniesione przez dzieci, regał, mąka, woda, kakao do sporządzenia farby, szablon misia do wyboru dla każdego dziecka (załącznik nr 1)
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci „Pokazywanka”.
- Dzieci stoją w kole i ilustrują ruchem tekst rymowanki prezentowanej przez nauczyciela:
Jedna łapka (wyciąganie ręki), druga łapka (wyciąganie drugiej ręki)
Ja jestem niedźwiadek (gest pokazywania na siebie).
Jedna nóżka (wyciąganie nogi), druga nóżka (wyciąganie drugiej nogi)
A to jest mój zadek (uderzanie się dłońmi w pośladki).
Lubię miodek, kocham miodek (klepanie się po brzuchu)
Podkradam go pszczółkom (naśladowanie dłońmi latania pszczół),
Jedną łapką, drugą łapką (pokazywanie rąk)
Czasem wciągam rurką (naśladowanie picia przez rurkę).
2. Zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia.
Czy wiecie, że pluszowy miś istnieje już ponad sto lat? Właśnie wtedy pojawił się po raz pierwszy w odległej Ameryce. Od tego czasu powstało wiele pluszowych misiów: dużych i małych, szarych, brązowych i wielokolorowych. Niektóre stały się bardzo znane, takie jak: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy Paddington. Inne, nie mają swojego imienia, ale są
kochane przez swoich właścicieli. A jaki jest twój ulubiony miś? 20 lat temu postanowiono
uczcić zasługi tej przytulanki i 25 listopada ustanowiono Dniem Pluszowego Misia.
- Dzień Pluszowego Misia – początki historii https://www.youtube.com/watch?v=pD-L_C0_ay8&t=1s
- Poznanie sławnych misiów i ich imion na podstawie obejrzanego filmu, np. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol, Troskliwe Misie, Gumisie, Miś Yogi, niedźwiedź Baloo z „Księgi dżungli”, Koda z ,,Mój brat niedźwiedź” itd.
3. „Misiowe rodzinki” – prezentacja swoich misiów.
- Dzieci prezentują swoje ulubione misie przyniesione do przedszkola i opisują je. N-l ukierunkowuje uwagę dzieci na cechy wspólne i różnice pomiędzy zabawkami. Dzieci tworzą zbiory misiów w oparciu o zaproponowaną przez nie cechę, np. kolor, rodzaj ubrania. Dzieci układają szereg misiów – od najmniejszego do największego i odwrotnie.
4. Wystawa misiów - N-l zaprasza dzieci do stworzenia wystawy misiów.
- W tym celu dzieci kolejno ustawiają swoje misie na regale zgodnie z poleceniami prowadzącego, np. na środku, nad, pod, obok.
5. Przeczytanie krótkich wierszyków:
- Cz. Janczarskiego „Naprawiamy Misia” i Z. Bronikowskiej pt. „Miś idzie do przedszkola”.
- Rozmowa na temat wierszy.
6. Zagadka o pluszowym misiu.
- N-l prezentuje dzieciom tekst zagadki o pluszowym misiu:
Ta zabawka zawsze jest w modzie,
Przydaje się w lecie i chłodzie.
Kochają ją starzy i młodzi.
Dziś swoje święto obchodzi.