Scenariusz zajęć z okazji Walentynek

Scenariusz zajęć z okazji Walentynek
4.7
3 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć z okazji Walentynek

Scenariusz zajęć z okazji Walentynek 

 

Grupa: 5, 6-latki 

 

Temat: Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki 

 

Cele ogólne : 

 

– kultywowanie tradycji walentynkowej; 

 

– zachęcenie dzieci do okazywania uczuć innym osobom ( kolegom, koleżankom, rodzicom i bliskim) 

 

– integrowanie dzieci poprzez wspólne zabawy 

 

Cele szczegółowe: 

 

– zna tradycje Walentynkowe, oraz wie co to jest Walentynka; 

 

– potrafi rozpoznać swoje uczucia i dostrzega je u innych; 

 

– umie wyrazić swoje uczucia; 

 

– potrafi współpracować z rówieśnikami; 

 

Metody : 

 

- czynna  

 

- słowna  

 

- oglądowa 

 

Formy pracy : 

 

- indywidualna  

 

- w małych grupach 

 

- zbiorowa, 

 

Środki dydaktyczne : 

 

serduszka walentynkowe do dekoracji sali, patyczki od szaszłyków, taśma klejąca, szablony serc, czerwona wycinanka, zagadki bajkowe, płyta CD z dziecięcym repertuarem, odtwarzacz CD, nożyczki, klej, balony. 

 

Przebieg zajęć: 

 

1.Powitanie piosenką ,, Dzień dobry dzieci...”. wg M. Kluzy  

 

Nauczyciel zaprasza piosenką wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Dzieci śpiewają piosenkę  i naśladują ruchy nauczyciela.  

 

2. Wysłuchanie wiersza ,,Walentynki”. 

 

W dniu świętego Walentego 

 

nic nie może dziać się złego, 

 

nikt nie może się dziś złościć, 

 

bo dziś nadszedł dzień miłości... 

 

Mamy dzisiaj Walentynki 

 

święto chłopca i dziewczynki. 

 

Takich co to się kochaj 

 

no i sobie też ufają. 

 

Nawet słoniki porcelanowe 

 

kotki, żyrafy całe pluszowe, 

 

dziś wysyłają swe Walentynki... 

 

Ja wrzucam moją do Twojej skrzynki 

 

śląc w niej całusy takie gorące, 

 

jakby wyssało je całe słońce ! 

 

Złap je i spróbuj domyślić się, 

 

kto tak szalenie pokochał Cię ? 

 

3. Rozmowa na temat walentynek. 

 

 Nauczyciel rozkłada ilustracje na dywanie, opowiadając  zapoznaje dzieci z  historią i tradycją święta zakochanych, skąd się wzięło święto, co oznacza, dla kogo jest to święto, komu okazuje się miłość i w jaki sposób, kto jest patronem zakochanych.  

 

5. Zabawa spostrzegawcza „Dobierz w pary” 

 

Na dywanie nauczycielka rozkłada połówki serc. Serca są różnej wielkości, szerokości, różnego koloru. Zadaniem dzieci jest dopasować serca tak, żeby pasowały do siebie. 

 

4. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem serca przy piosence ,, Mam serduszko” (na melodię piosenki ,,Mam chusteczkę”). 

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi