Scenariusz zajęć z rodzicami „Wielkanocne przeliczanie” - zabawy matematyczne
Cele ogólne:
- manipulowanie przedmiotami i ustalanie wyniku dodawania;
- utrwalenie liczebników głównych i porządkowych w zakresie 10;
- stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów;
- tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku dodawania;
- organizowanie warunków do rozwijania pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi;
- kształcenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- umie dodawać na konkretach;
- potrafi stosować znak „+” „-”;
- potrafi prawidłowo przyporządkowywać cyfry;
- przelicza liczebnikami głównymi i porządkowymi;
rozumie polecenia nauczyciela; - zna cyfry od 1 do 10;
- potrafi skupić uwagę na wykonywanym zadaniu;
jest aktywne podczas zajęć; - rozwija spostrzegawczość, pamięć i logiczne myślenie.
Metoda:
- Słowna: zagadka, rozmowa, objaśnieni;
- Oglądowa: pokaz, obserwacja;
- Czynna: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających;
- Aktywizujące: elementy pedagogiki zabawy, ekspresja twórcza, improwizacja ruchowa, ćwiczenia rozwijające wrażliwość słuchową, wzrokow.
Formy pracy:
- z całą grup;
- indywidualna;
- grupowa;
Obszary: 13.1, 13.2 , 13.3, 8.1, 8.2, 9.2, 5.4, 1.1, 1.2, 3.3, 4.2, 10.2, 14.3, 14.2
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie: zabawa integracyjna „Każda rączka”
Każda rączka, każda rączka
pięć paluszków ma, pięć paluszków ma,
paluszki składamy, wszystkimi klaskamy
raz i dwa, raz i dwa.
Prawa rączka, lewa rączka
pięć paluszków ma, pięć paluszków ma,
paluszki witamy, głośno przeliczamy,
ty i ja, ty i ja.
1, 2, 3…
2. „Zwyczaje wielkanocne” – rozmowa z dziećmi na temat tradycji wielkanocnych, dzieci swobodnie wypowiadają się na temat tradycji wielkanocnych.
- „Święta w moim domu” - redagowanie twórczego opowiadania.
- „Lubię święta, bo...” - nauczycielka zaczyna zdanie, dzieci kolejno kończą. Dziecko mówiąc o swoich odczuciach trzyma w ręku maskotkę - owieczkę, kiedy skończy, podaje ją koledze obok.
Rozmowa na temat symboli świąt: baba wielkanocna lub mazurek, pisanka, baranek, kurczak, palma, koszyk,
3. „W poszukiwaniu pisanek” - zabawa ruchowa, ćwiczymy spostrzegawczość: dzieci słuchają muzyki poważnej, na przerwę w muzyce szukają opisywanej przez nauczycielkę pisanki i podchodzą do niej, nauczycielka czyta zadanie od Zajączka.
- POSŁUCHAJCIE WIERSZA O PISANKACH I POLICZCIE JE
- POSEGREGUJCIE PISANKI WEDŁUG WZORU
- POLICZCIE PISANKI W ZACZAROWANYM KOSZYKU
- PRZYGOTOWAŁEM DLA WAS ZAGADKI PROSZĘ ROZWIĄŻCIE JE
„W poszukiwaniu pisanek” - POSŁUCHAJCIE WIERSZA O PISANKACH I POLICZCIE JE
4. „Pisanki” - nauczycielka czyta wiersz S. Aleksandrzaka, w trakcie którego przypina pisanki, ilustrujące wiersz:
„Pisanki”
Dzieci obsiadły stół i malują pisanki:
Pierwsza ma kreski
Druga – kółka zielone
Trzecia - drobne kwiaty
Czwarta – dużo kropek
Piąta – gwiazdki świecące
Szósta – znów zygzaki
Siódma – barwne kwiaty jak astry lub maki
Ósma – wąskie szlaczki z zieloniutkich listków
Dziewiąta – ma już prawie wszystko:
I kropki i zygzaki i paseczków wiele
I czerwień i złoto i błękit i zieleń
I dziesiąta – największa - piękna, przystrojona w kolory tęczy
Dumne są z nich dzieci wszystkie.
- Omówienie treści wiersza - opisywanie wyglądu pisanek.
- Przeliczanie pisanek, dopasowywanie liczebnika porządkowego do odpowiedniej pisanki.
5. Zabawy z pisankami: