Scenariusz zajęć z wykorzystaniem bajki terapeutycznej
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Temat: Spotkanie z bajką terapeutyczną.
Cel ogólny: Kształtowanie u dzieci postawy akceptacji innych.
Cele operacyjne - dziecko:
- pozna różne postawy bohaterów literackich, dokona oceny ich postępowania, rozróżni zachowania pozytywne i negatywne,
- dowie się, że nie należy oceniać innych po wyglądzie,
- dowie się, że naśmiewanie, poniżanie, przezywanie jest złe,
- podejmie współpracę w zespole,
- wykona „Pajęczynkę przyjaźni”.
Metody: oglądowa, słowna, czynna.
Formy pracy: praca z całą grupą, praca w zespołach.
Podstawa programowa: 3/3, 4/3, 14/5, 15/5.
Pomoce: ilustracje scenek sytuacyjnych pocięte na części, duże kartki, klej, kółka zielone i czerwone, treść opowiadania M. Molickiej „Bajka o pajączku”, kłębek kolorowej wełny.
Przebieg zajęć
1. Wspólne powitanie „Iskierka” (Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk).
2. Praca w zespołach, składanie obrazka sytuacyjnego w całość, określanie czy jest na nim pokazane zachowanie pozytywne, czy negatywne, naklejanie koła czerwonego lub zielonego, umieszczanie na tablicy,
3. Zabawa ruchowa z piosenką „Ty i ja”.
4. Słuchanie bajki terapeutycznej M. Molickiej pt. „Bajka o pajączku”
5. Rozmowa dotycząca treści opowiadania:
- Co przydarzyło się pajączkowi?
- Dlaczego pajączek cieszył się, ze wychodzi ze szpitala?
- Jak zachowywali się koledzy z grupy?
- Co w takich sytuacjach czuł pajączek?
- Co się stało, gdy pajączek wygrał konkurs?
6. Wspólne z dziećmi wyjaśnienie przysłowia „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” - wypowiedzi dzieci i odwołanie się do ich doświadczeń.
7. „ Pajęczynka przyjaźni”- dziecko posyła kłębek wełny do innego dziecka ze słowami „Pleć pajączku, pleć - przyjaźni sieć”, np. Igorku jesteś dobrym kolegą bo…
8. Fotografia „pajęczynki przyjaźni” grupy .
Scenariusz opracowały: W. Malik i A. Rębacz
Przedszkole Nr 58 Kraków