Scenariusz zajęć z zakresu socjoterapii dla 6-latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Temat: Jestem kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym.
Cele terapeutyczne:
- uczenie się doceniania własnej osoby oraz doceniania innych;
- zwiększenie poczucia własnej wartości;
- refleksja nad tożsamością;
- wzmocnienie „ja”;
- uświadomienie indywidualności i niepowtarzalności swojej osoby;
- obniżenia napięcia lękowego i kształtowania stabilności emocjonalnej.
Cele edukacyjne:
- wytworzenie bezpiecznej atmosfery w grupie poprzez zabawę;
- rozwijania umiejętności społecznych.
Cele rozwojowe:
- rozwijanie koncentracji uwagi;
- rozwijanie twórczego myślenia.
Metody:
- słowna – oparta na poleceniach dla dzieci;
- oglądowa – oparta na obserwacji;
- czynna – działań stawianych do wykonania;
- metoda opowieści ruchowej C. Thulina;
- Elementy Pedagogiki zabawy „Burza mózgów”;
- ćwiczenia z elementami Jogi;
- relaksacja poprzez masażyk.
Formy pracy:
- praca z całą grupą;
- praca w zespołach;
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
pacynka „Bruno”, treść bajki terapeutycznej M. Molickiej „Bajka o pajączku”, kłębek wełny, muzyka relaksacyjna, magnetofon, talerzyki papierowe, dratwa, obrazki kontrastowe, papierowy pajączek, emotikony.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu „Iskierka przyjaźni”.
2. Przywitanie z przyjacielem „Brunem” - pacynką, przyjacielem grupy:
- witam wszystkich, którzy mają dzisiaj dobry humor;
- witam tych, którzy wkrótce pojadą do domu autobusem;
- witam tych, którzy nie są chłopcami;
- witam tych, którzy nie są dziewczynkami.
3. Słuchanie bajki terapeutycznej M. Molickiej pt. „Bajka o pajączku”.
4. Rozmowa dotycząca treści opowiadania:
- Co przydarzyło się pajączkowi?
- Dlaczego pajączek cieszył się, że wychodzi ze szpitala?
- Jak zachowywali się koledzy z grupy?
- Co w takich sytuacjach czuł pajączek?
- Co się stało, gdy pajączek wygrał konkurs?
Wspólne z dziećmi wyjaśnienie przysłowia „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” - wypowiedzi dzieci i odwołanie się do ich doświadczeń.
5. Zabawa ruchowa „Rymowanka z pokazywaniem”:
Wszyscy stoją już gotowi:
głowa, ręce, brzuszek, nogi,
głowa, ręce, brzuszek, nogi,
głowa, ręce, brzuszek, nogi.
I kręcimy się wokoło poruszając naszą głową
rączki w górę wyciągamy i nóżkami też tuptamy
potem rączki klaszczą i: raz, dwa, trzy,
raz, dwa, trzy.
6. Zabawa „Kameleon” - dzieci układają się na ścianie lub podłodze, ręce i nogi w pozycji, w której kameleon zastyga. Gdy prowadzący się odwraca kameleon zmienia ułożenie ciała (muzyka taneczna).
7. Zabawa integracyjna w kręgu „Rozgwiazda”- siadamy z nogami wyciągniętymi prosto złączonymi i wszyscy schylamy się do środka koła. Chwytamy się za ręce i odchylamy się wolno na plecy tworząc rozgwiazdę.
8. Zabawa ruchowa z elementami Jogi - zabawa na zaufanie „Śpiący Jogin”: dzielimy dzieci na dwie grupy. Jedna grupa kładzie się w pozycji Shavasana i zamyka oczy, druga grupa dzieci chodzi pomiędzy leżącymi i stara się ich nie obudzić i nie dotknąć (muzyka relaksacyjna w tle).
9. Zabawa relaksacyjna pobudzająca wyobraźnię „Zgadnij, co rysuję?”
Na podstawie obrazków konturowych tworzenie rysunku na plecach kolegi/koleżanki, próba nazwania, co się pojawiła na tym obrazku - zamiana miejsc.