Scenariusz zajęć: Siejemy w naszym ogródku

Scenariusz zajęć: Siejemy w naszym ogródku
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz idealnie sprawdzi się na wiosnę lub przełom wiosny i lata

Dzięki scenariuszowi kształtowane są postaw ekologicznych, rozwijane postaw odpowiedzialności za środowisko naturalne czy umiejętności pielęgnowania roślin.

CELE OPERACYJNE:

 

Dziecko:

 

 

  • Podaje przynajmniej 2 warunki niezbędne do wzrostu roślin;
  • Wysiewa nasiona roślin na przygotowanej grządce kwiatowej;

 

 

METODY:

 

  • czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń; 
  • słowne: rozmowa, instrukcje, objaśnienia,
  • oglądowe: pokaz, obserwacja

 

 

FORMY:

 

  • praca z grupą

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

  • nagranie piosenki „Piosenka o ziarenku”, nagranie muzyki instrumentalnej, lupy, ilustracje, konewka, doniczka, naczynie z wodą, pojemniki do podlewania, nasiona roślin.

 

 

PRZEBIEG:

 

 

  • Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad panujących w grupie.

 

 

„Nasionko”

 

  • język ciała przy muzyce relaksacyjnej – dzieci w pozycji skulonej (nasionko) stopniowo otwierają ramiona, prostują tułów, wyciągają w górę ręce.

 

 

 

„Czego potrzebuje roślina do życia?”

 

  • rozmowa inspirowana okazami roślin z kącika wiosennego, ilustracjami, przedmiotami (konewka, doniczka, naczynie z wodą).

 

 

„Piosenka o ziarenku – ilustrowanie ruchem treści piosenki, śpiew piosenki:

 

„Nasionko, drzewko, drzewo, las

Kochajmy zieleń wokół nas

Niech kwitnie las i szumi bór,

A drzewa rosną aż do chmur”.

 

 

Dalszą część zajęcia nauczyciel przenosi do ogrodu przedszkolnego, przypomina dzieciom zasady (zasady bezpiecznego zachowania się w ogrodzie, zasady prowadzenia obserwacji przyrody , np. nie zrywamy roślin, nie płoszymy ptaków; pokazuje, w jaki sposób używamy lup).

 

 

1. „Nasionka” – rozdanie dzieciom nasion dziwaczka, oglądanie nasion przez lupy.

 

2. „Siejemy” – wysiew nasion dziwaczka na przygotowanej grządce, podlewanie.

 

 

Podsumowanie zajęcia

 

  • dzieci wypowiadają się na temat swoich odczuć, formułują oceny, co było dla nich łatwe, trudne, szczególnie atrakcyjne, itp.

 

Opracowała:

Agata Więcek 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi