Scenariusz zajęć: zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 5-6 letnich
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe
Czas trwania zajęć: 20-30 minut
Grupa: „Groszki” (5-latki)
Temat: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 5-6 letnich .
1. Cele wynikające z podstawy programowej wychowania przedszkolnego (wymagania ogólne):
- wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
2. Treści kształcenia i wychowania wynikające z programów wychowania przedszkolnego (w tym własne):
a) Program Wychowawczy Samorządowego Przedszkola w Łącku:
- dbanie o higienę, zdrowe odżywianie, sprawność fizyczną,
- poznawanie zasad bezpieczeństwa.
b) Program Wychowania Przedszkolnego „Nasze przedszkole”- wyd. MAC-Edukacja:
- aktywność fizyczna.
c) Program „Żyj zdrowo”:
- wyrabianie samodzielności,
- wyrabianie zamiłowania do wycieczek i sportu, jako źródła zdrowia i radości.
d) Program „Badacze i odkrywcy”:
- stymulowanie aktywności poznawczej.
3. Cele szczegółowe (operacyjne):
- jest sprawne ruchowo,
- samodzielnie zakłada strój do ćwiczeń,
- dba o bezpieczeństwo własne i innych.
- uświadamianie sobie własnych możliwości psychofizycznych,
- dziecko starannie i prawidłowo wykonuje zalecane ćwiczenia.
4. Metody:
- słowna,
- czynna,
- oglądowa.
5. Formy:
- praca z grupą
- indywidualnie.
6. Pomoce dydaktyczne: gazety, kosz do celowania, materac, tunel, pachołki, nagranie do ćwiczeń, tamburino.
Przebieg zajęć:
1. Marsz po obwodzie koła w rytm tamburyna z gazetą w ręce, w momencie przestania grania przez n-lkę, dzieci stają na baczność z gazetą na głowie, na jednej nodze, z gazetą między kolanami.
2.,,Czytanie gazety” - siad skrzyżny w kręgu, skręty głowy w lewo, w prawo. Przesuwanie gazety położonej na parkiecie stopą do kolegi. (powtórzenie kilka razy).
3. Kwiaty kwitną i więdną na łące - dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów i wyciągają ramiona w górę i wracają do pozycji kucznej.
4. „Motyle i bączki ”- dziewczynki (motyle) poruszają się na dźwięk tamburyna, na przerwę w muzyce, sfruwają na kwiatki - gazetę, chłopcy (bączki )poruszają się na dźwięk kołatki, na przerwę w muzyce sfruwają do swoich domków.
5. „Piłeczki” - zgniecenie gazety w kulkę, wesoło podrzucanie jej prawą ręka, lewą ręką, oburącz, przerzucanie z ręki do ręki.
6. „Tocz się tocz piłeczko” - dzieci siedzą w siadzie klęcznym i próbują przesuwać kulkę do przodu przez dmuchanie na nią.
7. „Raki ” - czworakowanie z gazetą na brzuchu.
8. „Spacer najedzonych przedszkolaków” - dzieci wkładają gazetę pod koszulki, bo się bardzo najadły i powoli spacerują w rytm muzyki.
9. „Stonoga” - dzieci stoją jeden za drugim, kulki gazetowe nadal pod koszulkami, podczas zabawy dzieci starają się nie zgubić kulki.
10. „Rzuć do celu” - wrzucanie kulek z gazet do kosza.
11. Zaśpiewanie piosenki pt. „Czy chudy, czy gruby”.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1. Marsz po obwodzie koła, rozgrzewka przy muzyce, przygotowanie do zajęć.