Scenariusz zajęcia- Poznajemy kosmos

Scenariusz zajęcia- Poznajemy kosmos
4.0
3 oceny
Oceń

Scenariusz zajęcia- Poznajemy kosmos

 

Scenariusz szczególnie przydatny na Światowy dzień Kosmosu, który obchodzimy 21 Maja

SCENARIUSZ ZAJĘCIA  

 

 

 

Temat zajęć: „Poznajemy kosmos”. 

 

Cel ogólny:  Rozwijanie zainteresowań tematyką kosmosu, poznanie pojęć z nim związanych. 

 

 


Cele szczegółowe: 

 

Dziecko: 

 

- śpiewa piosenkę powitalną 

 

- poprawnie dodaje i odejmuje w zakresie i powyżej 10, 

 

- odczytuje hasło 

 

- dopasowuje etykiety pod obrazki 

 

- wzbogaca wiedzę na temat kosmosu, zna podstawowe pojęcia takie jak: planety, układ słoneczny, skafander, orbita. 

 

- rozwija aktywność twórczą, wyobraźnię poprzez udział w zajęciach 

- reaguje prawidłowo na sygnały i instrukcje nauczyciela 

 

- koncentruje się na zadaniu 

- uczestniczy chętnie i aktywnie w proponowanych zabawach 

 

 

Metody: 

 

Elementy metody według E. Gruszczyk – Kolczyńskiej 

 

Opowiadania, rozmowy 

 

Metody wg. M. Kwiatowskiej: 

 

Czynne: 

 

- zadań stawianych do wykonania 

 

- ćwiczeń 

 

Słowne: 

 

- rozmowy 

 

- objaśnienia i instrukcje 

 

Percepcyjne: 

 

- obserwacji i pokazu 

 

Pedagogika zabawy 

 

 

 

Formy: 

 

Indywidualna 

 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

płyta CD z piosenkami, tekst piosenek, szablony rakiet i planet, , książki, czasopisma, pocztówki, postacie kosmonautów, liczbowe kartoniki, klocki, kolorowe nakrętki 

 

 

 

 

Przebieg zajęć: 

 

1.„Podaj rękę przyjacielu”. 

 

Powitanie chłopca piosenką. Nauczyciel i dziecko stoją zwróceni do siebie twarzami, poruszają się zgodnie z tekstem piosenki. 

 

Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się, 

w prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się. 

Podaj rękę przyjacielu i uśmiechnij się, 

dzisiaj mamy dobry dzień. 

 

2.„Tajemnicze hasło”. 

 

Wskazane przez nauczyciela dzieci wybierają kartoniki i głośno odczytują zapisane na nich działania matematyczne, a następnie podają ich rozwiązania. Chętne dziecko układa wyniki działań od największego do najmniejszego, następnie odwraca kartoniki i odczytuje hasło. (KOSMOS) 

 

3.Oglądanie książek i albumów, czasopism, pocztówek o tematyce związanej z kosmosem.

 

Wyjaśnienie niezrozumiałych słów takich jak np.: kosmos, planety, przestrzeń kosmiczna, pojazd kosmiczny, skafander. Oglądanie plakatu przedstawiającego Układ Słoneczny, słuchanie nazw poszczególnych planet, nazywanie ich, określenie, która z planet jest najmniejsza a która największa. Dopasowanie etykiet pod obrazki. 

 

4. „Wyprawa w kosmos”. 

 

Analizowanie w jaki sposób można dostać się w podróż do kosmosu i czy jest to możliwe. Ustalenie co będzie potrzebne i przydatne podczas takiej kosmicznej wyprawy. Budowanie wymyślonego pojazdu kosmicznego bądź stacji z użyciem klocków i kolorowych nakrętek po napojach. 

 

5.„Leć rakieto!” 

 

Po ustaleniu środków transportu dzięki którym można udać się na wyprawę w kosmos nauczyciel zaprasza do zabawy przy piosence o rakiecie. Wcześniej jednak pokazuje ilustrację rakiety. Zabawy przy piosence pt. „Leć rakieto”. 

Rytmizowanie fragmentów piosenki (refrenu), z wykorzystaniem klaskania. 

 

6.Podziękowanie za udział w zajęciach 

 

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi