Scenariusz zajęcia muzycznego pod hasłem- Jesienne zabawy z wiatrem
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęcia muzycznego pod hasłem- Jesienne zabawy z wiatrem.
Przeznaczony dla dzieci 5- letnich.
Komentarze (0)
Scenariusz zajęcia muzycznego pod hasłem- Jesienne zabawy z wiatrem.
Przeznaczony dla dzieci 5- letnich.
Temat zajęcia: Zabawy rytmiczno - ruchowe pod hasłem "Jesienne zabawy z wiatrem" - kształtowanie podstawowych zdolności muzycznych.
Cel ogólny: Kształtowanie wrażliwości muzycznej i dbanie o rozwój podstawowych zdolności muzycznych( słuch wysokościowy, poczucie tempa, rytm, pamięć muzyczna).
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-dostrzega zmiany w wysokości dźwięku (wysoko-nisko)
-reaguje na zmianę tempa i dynamiki w utworze( szybko - wolno; cicho - głośno)
-reaguje na przerwę w muzyce
-kształci pamięć muzyczną
-rozwija poczucie rytmu i umiejętność estetycznego poruszania się.
Metody pracy:
-problemowo - odtwórcza (zabawa)
-problemowo - analityczna (słuchanie muzyki)
-problemowo - twórcza ( angażowanie myślenia i inwencji twórczej)
-organizowanie i rozwijanie działalności muzycznej (śpiew)
Formy pracy: z całą grupą
-śpiew zbiorowy piosenki pt. " Pan Listopad"
-słuchanie muzyki
-ruch przy muzyce
Pomoce dydaktyczne: płyta z nagraniem piosenki "Pan Listopad", nagrania utworów muzycznych do słuchania, chusta animacyjna, opaski na głowę z listkami, z sylwety liści z kolorowego papieru, kolorowe wstążki, peleryna foliowa, instrumenty perkusyjne (bębenek, tamburyn).
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa muz.-ruch. uwrażliwiająca na zmiany tempa "Wiatr i wiaterek".
Dziecko stoi na obwodzie koła, w ręku trzyma chustę animacyjną, na której nauczycielka rozrzuca sylwety jesiennych liści. Dzieci poruszają chustą w zależności od tempa utworu muzycznego: lekko, wolno - gdy muzyka jest spokojna, wolna; mocno, szybko - gdy muzyka staje się coraz szybsza.
2. Zabawa rytmiczna uwrażliwiająca na zmianę dynamiki " Cicho- głośno".
Dzieci wypowiadają słowa piosenki "Pan Listopad" - raz cicho, raz głośno w zależności od ułożenia ręki nauczycielki (ręka uniesiona do góry - głośno , ręka opuszczona w dół - cicho) oraz symbolu graficznego ( strzałka skierowana w górę- głośno, strzałka w dół - coraz ciszej).
3. Zabawa inhibicyjno-incytacyjna (hamująco-pobudzająca) "Kropelki deszczu".
Dzieci maszerują rytmicznie po obwodzie koła (chusty animacyjnej), a na sygnał bębenka (N. uderza 2, 3 lub 4 razy) podskakują tyle razy, ile słyszy uderzeń.
4. Zabawa muz.- ruch. z reakcją na przerwę w muzyce "Wiatr i liście".
Dzieci otrzymują na głowę opaski z listkami, stoją w rozsypce na całej sali. Jedno wyznaczone dziecko jest wiatrem (ubrane w foliową pelerynę), kiedy zaczyna grać muzyka chodzi między listkami i dotyka je po kolei. Dotknięty listek wstaje i wiruje wokół własnej osi. Gdy muzyka ucichnie- dzieci stają nieruchomo w miejscu, ponowny sygnał zachęca do dalszej zabawy.
5. Rytmizacja tekstu piosenki "Pan Listopad" połączona z gestodźwiękami.
Nauczycielka wypowiada rytmicznie tekst piosenki, klaszcze w dłonie, uderza o uda, tupie prawą nogą, lewą nogą, itp.- dzieci powtarzają te czynności.
6. Improwizacja do muzyki rozwijająca umiejętność estetycznego poruszania się.
Dzieci otrzymują kolorowe wstążki, samodzielnie tańczą dostosowując ruch do słyszanej muzyki.
7. Śpiew zbiorowy piosenki "Pan Listopad" z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.
Pan listopad gra na basie- dylu, dddylu, bum.
Na jesiennym graniu zna się, trawką dotknął strun.
Wesoło gra muzyka, pada deszcz,
świerszcz za kominem cyka, tańcz, gdy chcesz.
Pan listopad gra na bębnie - bara, bara, bam.
Z deszczem stuka, równo pięknie koncert daje nam.
Wesoło gra muzyka, pada deszcz,
świerszcz za kominem cyka, tańcz, gdy chcesz.
Pan listopad gra na flecie - fiju, fiju, fiu.
Z liści złotych ma berecik a kubraczek z nut.
Wesoło gra muzyka, pada deszcz,
Świerszcz za kominem cyka, tańcz, gdy chcesz.
Opracowała: Beata Grzegorczyk
Przedszkole Miejskie nr 30 w Gorzowie Wielkopolskim