Podróże po Unii Europejskiej - Scenariusze zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Podróże po Unii Europejskiej - Scenariusze zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków
Oceń
{

Podróż dzieci po kraju i krajach Unii Europejskiej.

W dobie obecnego postępu cywilizacji i rozwoju techniki znacznie zmalało wśród dzieci zainteresowanie książką. Rodzice bardzo mało czasu poświęcają dzieciom, ciągle są zabiegani, zapracowani. W wolnym czasie włączają najczęściej telewizor i każą dzieciom oglądać filmy, które są przepełnione agresją.

Wspólnie z trzema innymi nauczycielkami przedszkola, w którym pracuję postanowiłam rozbudzić zainteresowanie książką. Umożliwiłam dzieciom dostęp do różnych książek popularno-naukowych przeznaczonych dla dzieci oraz opowiadań, legend, bajek i poezji. Duże zainteresowanie wzbudziła książka Hanny Januszewskiej p.t.: „Pyza na polskich dróżkach”.

Treść zawarta w tej książce prezentująca świat bliski psychice dziecka zainspirowała mnie i moje koleżanki do opracowania programu autorskiego wychowania przedszkolnego „Z Pyzą po polskich dróżkach”. Autorski program zaczęłam wdrażać w roku szkolnym 2000/2001, przewodnikiem podróży jest bohaterka książki Hanny Januszewskiej – Pyza i z nią przedszkolaki poznają regiony Polski, stroje ludowe, sztukę ludową, folklor, mowę, sławnych ludzi i literaturę.

Poznawanie sztuki ludowej  jest inspiracją do wykonywania różnych prac plastycznych takich jak: wycinanki, malowanie na szkle, lepienie z gliny naczyń i ozdabianie wzorami ludowymi. Dzieci mają okazję poznać i uczestniczyć w obrzędach kiszenia kapusty, w pieczeniu marcinkowskich rogali, pieczeniu pierników itp.

Każdy poznawany w ciągu jednego miesiąca region dostosowany jest do pór roku, polskich świąt, obrzędów i zwyczajów. Uczestniczenie w zabawach i zajęciach daje dzieciom wiele radości i satysfakcji z przeżywania wartości poznawczych, społecznych, estetycznych, moralnych. Nagromadzoną wiedzę historyczną, geograficzną, etnograficzną i przyrodniczą oraz z dziedziny sztuki wykorzystują na uroczystościach, festynach, w zabawach organizowanych, jak i w zabawach samorzutnych.

Wejście Polski w szeregi Unii Europejskiej pozwoliło na rozszerzenie autorskiego programu wychowania przedszkolnego o treści dotyczące innych krajów. Opracowałam cele operacyjne o państwa należące do Unii Europejskiej. Celem tego przedsięwzięcia było rozszerzenie wiedzy z dziedziny krajoznawstwa i kultury innych krajów Europy. Dzieci wraz z przewodniczką – Pyzą wyruszały w podróż po Europie. W każdym miesiącu zwiedzały inny kraj. Wszystkie zajęcia odbywały się w formie zabawowej.


W związku z powyższym przedstawiam wybrane scenariusze dotyczące podróży, które dzieci odbywały w trakcie zajęć. Zajęcia te oprócz dobrej zabawy pozwoliły dzieciom na przybliżenie innych regionów Polski a także innych państw zrzeszonych w Unii Europejskiej.

 

Autor: Krystyna Poloczek

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi