Ścieżka sensoryczna dla dziecka - zrób to sam

Ścieżka sensoryczna dla dziecka - zrób to sam
Drukuj Skomentuj

Ścieżka sensoryczna to nic innego jak tor przeszkód dla dziecka, która wyraźnie stymuluje zmysł dotyku. Zabawa ta wpływa na rozwijanie wielu umiejętności, więc bardzo często spotyka się z aprobatą wielu rodziców. Poniżej przedstawiamy pomysły na to, w jaki sposób zrobić samodzielnie ścieżkę sensoryczną dla dziecka.

 

 

Ścieżka sensoryczna – dla kogo?


Ścieżka sensoryczna to nie tylko doskonała zabawa, ale też rozwój dziecka. Wspomaga prawidłowy rozwój wszystkich zmysłów i nabywania podstawowych umiejętności. Prawidłowo wykonana ścieżka sensoryczna pobudza receptory dotykowe znajdujące się w stopie lub dłoniach, więc aby spełniła swoje zadanie, powinna być wykonana z różnego rodzaju faktur lub elementów.

 

Czytaj również: Dziecko uzależnione od telefonu - co robić?


Choć ścieżki sensoryczne kierowane są głównie do dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, świetnie sprawdzą się w zabawie z dziećmi bez deficytów.

 

Ścieżka sensoryczna DIY

 


Choć gotowe ścieżki sensoryczne można kupić w sklepach z zabawkami dla dzieci, równie dobrze można wykonać je samodzielnie przy niedużym nakładzie pieniężnym. Najważniejsza jest kreatywność i różnorodność. Dzieci bardzo chętnie przyłączą się do samodzielnego wykonywania nowej zabawki.

 

Sprawdź także: Przedszkole Montessori - co warto wiedzieć?

 

Ścieżkę sensoryczną można stworzyć w domu lub ogrodzie. Wybierz większą przestrzeń, by dziecko mogło swobodnie się poruszać.
Należy również pamiętać o tym, by ścieżka sensoryczna była stabilna, a przedmioty, z których jest wykonana, nie poruszały się, gdy dziecko będzie z nich korzystać.Ścieżka sensoryczna – potrzebne materiały


Można powiedzieć, że materiały, z których stworzysz ścieżkę sensoryczną mogą być dowolne. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych przedmiotów:


•    Małe pojemniki, pudełka, woreczki, poszewki -  w których umieścimy materiały.


•    Kartony, koce – do których przymocujemy, przyszyjemy lub przykleimy elementy po których będzie stąpało dziecko.


•    Materiały o różnorodnej fakturze, grubości, wielkości. Mogą być to m.in. kamyczki, żwirek, piach, liście, kasztany, żołędzie, siano, trawa, szyszki, muszle, kora czy trociny.


•    Świetnie sprawdzają się produkty spożywcze, m.in.:  groch, ryż, kasza, makaron o różnym kształcie, cukier, czy ziarna kawy.


•    Inne przedmioty: wata, miękkie pompony, folia bąbelkowa lub aluminiowa, sznurki, rzepy, ścinki tkanin itp.

 


Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!