Skąd się wziął Święty Mikołaj?

Skąd się wziął Święty Mikołaj?
Drukuj Skomentuj

Każdy z nas obchodzi mikołajki, a tak niewielu zdaje sobie sprawę, skąd wziął się patron tego święta. Przedstawiamy historię Świętego Mikołaja!

Święty Mikołaj to postać historyczna

 

Wiadomo, że Święty Mikołaj jest postacią historyczna.  W IV wieku był biskupem w Azji Mniejszej, w miasteczku Myra - zauważa ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW, znawca pierwszych wieków chrześcijaństwa.

 

Legenda głosi, że został biskupem przez przypadek. Synod postanowił, że godność biskupią otrzyma pierwszy wierny, który wejdzie do kościoła w Myrze. Palec boski skierował tam Mikołaja, czło-wieka świątobliwego, o sercu czułym i otwartym na potrzeby bliźnich. Pełniąc funkcję biskupa starał się pomagać biednym, za co był ogólnie szanowany.

 

Najstarsza historia o Mikołaju głosi, że uratował on trzech niewinnie skazanych na śmierć rycerzy. Innym razem pomógł tonącym żeglarzom.

Udzielił  pomocy ubogiemu mieszkańcowi miasta, którego córki nie mogły wyjść za mąż, gdyż nie było go stać na posag. Mikołaj podrzucił im wtedy większą sumę pieniędzy.

 

Stąd święty ten jawi się jako przykład chrześcijańskiej dobroci. Pozostała po nim pamięć, że czynił dobro bez rozgłosu, dyskretnie, bez afiszowania się i szukania własnej chwały - mówi ks. prof. Naumowicz. - Bezinteresowna miłość tego świętego pozostaje niezmiennie ponadczasowym i powszechnym symbolem chrześcijańskiej kultury. Warto o tym pamiętać, by nie skomercjalizować św. Mikołaja i nie zatrzymać się tylko na tym, co zewnętrzne, a co ma niewiele wspólnego z wielowiekową tradycją tego święta - dodaje.


Święto obchodzimy 6 grudnia

 

Mikołaj ubrany jest w długi czerwony płaszcz, na głowie pełnej białych włosów nałożoną ma czapę. Na dolnej części jego twarzy zauważamy białą brode i wąsy. W jednej ręce trzyma laskę, w drugiej worek z prezentami. Przychodzi do domów grzecznych dzieci, albo zakrada się do nich wtedy, gdy pogrążone są w głębokim śnie. Zostawia wtedy prezenty pod poduszką. Bardziej niesfornym daje również, ku przestrodze, rózgę. Przybywa po śnieżnej drodze saniami ciągniętymi przez renifery, jest bardzo zmarznięty i obsypany śniegiem

Według tradycji święto obchodzimy 6 grudnia w dzień śmierci św. Mikołaja. Najpierw jego kult rozwinął się w kręgu chrześcijaństwa wschodniego. Uważano go tam za prawdziwego cudotwórcę i orędownika. Na Zachodzie był popularny od czasu, gdy w 1087 r. przeniesiono z Myry jego relikwie do Bari w Italii i gdy w XIII wieku pojawił się w szkołach zwyczaj rozdawania zapomóg i stypendiów pod patronatem św. Mikołaja.

 

Sprawdź także: Ważne funkcje zabawek!

 

Kult Świętego Mikołaja w Polsce i na świecie

 

W Polsce ślady kultu św. Mikołaja sięgają „Kazań Świętokrzyskich”. Jest to najstarsza zachowana modlitwa do Św. Mikołaja pochodząca z modlitewnika króla Zygmunta I. Obecnie na terenie Polski jest już co najmniej 327 kościołów pod wezwaniem św. Mikołaja - zajmuje on jedno z głównych miejsc na liście świętych patronujących polskim parafiom. Św. Mikołaj jest uznawany za świętego również w religii prawosławnej, gdzie oddaje mu się  jeszcze większy kult, niemal na równi z Matką Bożą i Apostołami.

Co ciekawe/ postać Św. Mikołaja cieszy się popularnością nawet poza granicami chrześcijańskiego świara. Uznanie dla tej postaci wykracza nawet poza granice świata chrześcijańskiego. Znają ją niektóre plemiona muzułmańskie Bliskiego Wschodu, jak też ludność buddyjska zamieszkująca Syberię.

 

Sprawdź również: Najlepsze świąteczne filmy animowane dla dzieci

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!