Skarby jesieni - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
TEMAT:
- „Skarby jesieni” – zabawa dydaktyczna. Manipulowanie materiałem przyrodniczym
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
- doskonalenie przeliczania w dostępnym zakresie
- zachęcanie do czekania na swoją kolej
- wdrażanie do utrzymania porządku w miejscu pracy
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko klasyfikuje według kształtu
- dziecko rozpoznaje przez dotyk i nazywa kasztan, orzech i szyszkę
- dziecko przykleja koła na linii
- dziecko reaguje na sygnał nauczyciela
METODY:
- pokaz
- pogadanka
- praktyczne działanie – przeliczanie,klejenie
- zabawa dydaktyczna
- zabawy improwizujące treść piosenki
FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- ilustracja „Pani Jesień”
- nagrania: „Jesienna śpiewanka”
- szyszki, orzechy i kasztany
- szarfy
- małe obręcze
- paski papieru, papierowe koła
- klej
PRZEBIEG
1. Powitanie – Piosenka „Witaj...”.
2. Krótkie wprowadzenie w temat zajęcia, przypomnienie treści z zajęcia poprzedniego.
3. Zabawa dydaktyczna „Co to jest?” – rozpoznawanie przez chętne dzieci „skarbów jesieni” (kasztan, orzech, szyszka) przez dotyk.
4. Zabawa przy piosence „Jesienna śpiewanka” – improwizacja ruchowa treści piosenki.
5. „Tworzymy zbiory” – zabawa dydaktyczna w tworzeniu zbiorów. Nauczyciel prezentuje 3 obręcze, przelicza je, nazywa kolory. Następnie rozdaje dzieciom po jednym „skarbie”, dzieci po kolei wkładają swój przedmiot do odpowiedniej obręczy. Powstaje zbiór szyszek, orzechów i kasztanów.
6. Zabawa ruchowa „Toczymy kasztanki” – dzieci otrzymują po jednym kasztanie. Kiedy słychać muzykę dzieci toczą kasztan, na przerwę podnoszą go do góry, jak najwyżej.
7. „Nawlekamy korale” – dzieci siadają na dywanie ze swoim kasztanem. Nauczyciel układa na środku szarfy imitujące nić i rozpoczyna układanie korali. Dzieci kontynuują układanie czekając na swoja kolej.
8. „Korale dla mamy” – praca plastyczna. Dzieci przyklejają papierowe koła do przygotowanych pasków.
9. Zakończenie. Ocena (pozytywna) wykonanych prac.
Autor: Jolanta Oleksiak