Skuteczne sposoby na przeziębienie

Skuteczne sposoby na przeziębienie
Drukuj Skomentuj

Okres jesienno - zimowy obfituje w częste przeziębienia. Przedstawiamy najlepsze sposoby na to, by twoje dziecko szybko uporało się z zarazkami!

Jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami?

 

Twoje dziecko ma lekkie objawy, które bardzo nie przeszkadzają mu w codziennym funkcjonowaniu? Istnieje wiele sposobów na szybkie zwalczenie choroby.

 

  • Katar -  jeden z najczęstszych objawów przeziębienia. Zatkany nos sprawia, że dziecku ciężko się oddycha. Katar powoduje też często probelemy ze snem. Należy przypominać dziecku o regularnym oczyszczaniu nosa. Jeśli dziecko nie potrafi tego robić, powinno mu się pomóc. Należy to robić bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić dziecku nosa. Można przemywać dziecko nosek solą fizjologiczną. Ostatecznością są krople, które co prawda działają natychmiast, ale nie powinno sie ich dłużej stosować, niż kilka dni. Kiedy wydzielina dopiero zaczyna wydobywać się z noska, warto skorzystać z inhalacji - do miski nalewamy gorącej wody, dodajemy do niej soli kuchennej lub kilka kropel miętowego olejku eterycznego. Dziecko musi usiąść nad miską i oddychać unoszącą się parą. Dla wzmocnienia efektu, przedszkolakowi można okryć głowę ręcznikiem.
  • Kaszel - to odruchowa reakcja na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Z reguły wiekszość przeziębień zaczyna się od suchego, uciążliwego kaszlu. Kaszel sam więc w sobie jest konieczny, bo pozwala na wydalenie z organizmu szkodliwej substancji, wraz z drobnoustrojami powodującymi infekcję. Ważne, aby poprosić dziecko, żeby za każdym razem wypluwało wydzielinę powstającą na wskutek kaszlu. W przypadku kaszlu mokrego stosuje się syropy rozrzedzające wspomnianą wydzielinę. Leki na kaszel suchy stosuje się zazwyczaj na noc, aby powstrzymać kaszel podczas snu. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zalecić leki hamujące kaszel. 

 

Sprawdź również: Grypa a przeziębienie u dzieci


  • Ból gardła - Często jest spowodowany nieustających suchym kaszlem, który podrażnia błony śluzowe. Przy bólu gardła, sprawdzają się domowe, naturalne sposoby oraz preparaty na bazie naturalnych składników, tj. porost islandzki, korzeń prawoślazu, aronia czy czarny bez. Przy podrażnieniu gardła należy skupić się przede wszystkim na jego nawilżeniu i taką funkcję powinny spełniać wszystkie preparaty, które podajemy dziecku. Oprócz tego, dobrze jest podawać maluchowi dużą ilość płynów i jedzenie bogate w witaminę C.
  • Przy tych objawach, często pojawia się również gorączka. Wówczas temperatura ciała dziecka wzrasta (gorące czoło i plecy przy zimnych, pozostałych częściach ciała), pojawiają się rumieńce na twarzy. Warto wtedy zmierzyć dziecku temperaturę i sprawdzić, czy wystąpił stan podgorączkowy. Jeśli temperatura wzrosła powyżej 38 należy podać dziecku lek przeciwgorączkowy. Nie zaszkodzi posmarować klatki piersiowej malucha maścią rozgrzewającą. Dzięki temu, że będzie się pociło, wysoka temperatura szybciej się obniży.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!